Pár tipů na dobré metalové kapely

9. července 2012 v 17:29 | Morticia Lehtonen |  Tipy na dobré méně známé kapely
Připravila jsem si pro vás článek, kde vás seznámím s méně známými metalovými kapelami, které podle mě stojí za poslech. Předpokládám ale, že většina z vás aspoň jednu z těchto kapel pozná, protože pokud metal posloucháte, určitě jste aspoň na jednu z nich aspoň jednou narazili.
O každé kapele jsem se pokusila aspoň něco málo napsat a tak doufám, že vám ten článek něco málo dá

PS.: Jde o kapely (převážně symphonic metalové) s ženskou vokalistkou, takže se nedivte tomu, že tu nenajdete nic tvrdšího . Možná v příštím článku podobném tomuto .


Amberian Dawn - Pokud na můj blog chodíte častěji, určitě jste o Amberian Dawn už slyšeli, protože jsem psala recenzi na jejich album. Je to symphonic metalová kapela z Finska. Pokud si dobře vzpomínám, vystupovali u nás minulý rok na Out Of The Dark festivalu. Jejich písničky jsou si více méně docela podobné, ale určitě si snad každý najde nějakou, která by ho zaujala. Každopádně jsou jejich písničky zajímavé a mají zajímavý nádech. Například zatím poslední album, které se jmenuje "Circus Black", má dobrý potenciál, jen ale nečekejte, že jejich písničky budou nějak extra chytlavé - v případě Amberian Dawn je totiž potřeba zaměřit se spíš na atmosféru a skvělý zpěv jejich vokalistky Heidi Parviainen. Ale pokud máte rádi symphonic metal, možná si cestičku k Amberian Dawn sami nějak najdete.

Amberian Dawn - River Of Tuoni


Analgesia - S touto skupinou mě seznámil můj strýc, který stejně jako já nedá na metal dopustit. Ne nadarmo používají týž font ve svém logu jako Nightwish (Shelley Volante, kdyby to někoho zajímalo) - jejich hudba nemá k Nightwish totiž daleko, byť jde o skupinu z Maroka, což mě přivádí k tomu, že je překvapující, kde všude se může symphonic metal uchytit. Sice je jejich hudba o něco málo měkkčí, ale zato je velmi melodická. Jen jejich zvuk se musí ještě trošku rozvinout, ale tím myslím hlavně kvalitu, protože i když je jejich hudba dobrá, zvuky kytar a vokály bohužel trochu zanikají a musíte to upravovat ekvalizérem, který pak, když budete chtít poslouchat nějakou jinou kapelu, zas musíte nastavit do původního stavu. Určitě vás ale potěším, když napíšu, že vokalistka má hlas podobný hlasu Tarji Turunen a Manuely Kraller. A je pravda, že Analgesia opravdu stojí za poslech.

Analgesia - Four Candles For Five Corners


Ancient Bards - Je docela možné, že jste o nich už někdy slyšeli. Minimálně jste se o nich mohli dočíst dříve u mě, kdy jsem psala recenzi na jejich nejnovější album. Jedná se o italskou symphonic power metalovou skupiny z Itálie. Podle mě jsou celkem dobří a vám bych je doporučila, ale na mě jsou jejich písničky moc neucelené - jak už jsem to mnohdy psala, tak v jedné písničce najdete tolik motivů, že kdybyste rozdělili všechny písničky a znovu je přeskládali a pospojovali, tak vám z toho vyjde úplně nové album, což není moc dobré, protože písničky vás sice na nějakou dobu chytnou, ale díky tomu si těžko budete zapamatovávat, která je která písnička a jak se jmenuje. Je to možná způsobeno tou touhou po epičnosti, takže by možná nebylo špatné, kdyby v tomto směru trochu ubrali a přidali víc melancholie - už tak jsou často kritizováni za to, že se jejich metal lepí jako cukrová vata (což je bohužel docela pravda), jestli víte, co tím chci říct. Navíc jsou některé písničky až moc podobné písničkám Nightwish nebo Rhapsody Of Fire. Ale jinak nejsou špatní a někomu z vás by se mohla jejich hudba líbit. Minimálně hlas vokalistky Sary Squadrani vás určitě něčím zaujme, pokud ne smotná hudba .

Ancient Bards - Through My Veins (Podle mě asi nejlepší a nejucelenější písnička na novém albu)


Awaken Solace - Tuto australskou skupinu jsem objevila velmi nedávno a docela mě to i překvapilo, protože Awaken Solace má docela "evropský" zvuk (i když těžko říct - zatím jsem moc symphonic metalových kapel z jiných kontinentů neslyšela, což je ale nepochybně škoda). Místy mi jejich hudba dokonce trochu připomíná Amberian Dawn, i když zrovna nimi se Awaken Solace neinspirovali. Spíš mají obě skupiny stejnou inspiraci. A pokud se Amberian Dawn také inspirovali svými rodáky Nightwish, Sonatou Arcicou, Tarotem, Strotovariusem nebo Epicou a Rhapsody Of Fire, tak jsem se nespletla, protože přesně toto jsou kapely, kterými se inspirovali Awaken Solace. Aspoň tak to stojí na jejich webových stránkách. Akorát vokalistka by měla na svém hlasu a výkonu trochu zapracovat - není špatná, ale ještě má co dohánět, abych ji mohla srovnávat například zrovna s Heidi Parviainen z Amberian Dawn. Zvuk mají ovšem propravovaný.

Awaken Solace - Moonlight's Wake


Demether - Tuto srbskou skupinu znám díky Neiře a tomu, že hlas vokalistky Dunjy Deuric je místy opravdu docela dost podobný hlasu Tarji Turunen. I přesto, že Demether je na hudební scéně už nějaký ten pátek, vím jen o dvou jejich vydaných albech a nic nenasvědčuje tomu, že by tu byla i další. Zatím poslední album vydali v roce 2007, pokud se nepletu. První vydali v roce 2004.

Demether - Lacrimosa


Katra - Tato finská symphonic metalová kapela není u nás až tak neznámá a od doby svého založení má na svém kontě už tři alba (pokud se nepletu), z nichž poslední bylo vydáno v roce 2010. I přesto u nás ale není tak známá, jak by mohla být, protože má dobrý potenciál, aby se dostala "aspoň" tak vysoko jako třeba nizozemská Epica. Vlastně mě docela překvapuje, že Katra tady až tak známá není, i když například na facebooku má přes šest tisíc fanoušků, což je ovšem ve srovnání s výše zmíněnou Epicou poměrně málo (poměrně dost málo vzhledem k tomu, že Epica má jen na facebooku už přes jeden milion tři sta tisíc fanoušků).
A ještě jedna zajímavost - skupina se jmenuje podle křestního jména své vokalistky.

Katra - One Wish Away


Meden Agan - Jde o řeckou symphonic metalovou skupinu, která svou hudbou poněkud připomíná Nightwish nebo třeba takové Within Temptation. Proto si ale myslím, že by se i vám mohla jejich hudba líbit. Navíc má jejich vokalistka neuvěřitelný hlas - zkuste si poslechnout písničku "All Seems Lost" a hlavně těsně před refrénem zjistíte, co je na tom pravdy. Zatím jsou to ale pořád ještě celkem nováčci, takže jejich alba se na internetu volně ke stažení hledají jen těžko (ale jde to). Jejich hudba má ale zvláštní tajemný nádech, který vás dostane stejně jako hlas vokalistky Iliany. Ještě by vás možná mohlo zajímat, že Meden Agan si dokonce zahráli na koncertě Tarji a taktéž zahráli pár coverů například zrovna od Nightwish a Within Temptation, které jsem ve spojení s Meden Agan zmínila už o pár řádků výš. U nás bohužel ještě nejsou tak moc známí, jak by si podle mě zasloužili.

Meden Agan - All Seems Lost


Midnattsol - Norská skupina Midnattsol sice není u nás až tak neznámá, ale zmiňuji ji tu také, protože si myslím, že mají na víc a jejich hudba by mohla zaujmout ještě další metalisty, kteří je zatím neměli tu čest poznat. Aspoň u nás ještě nemají tolik fanoušků jako třeba skupina Leaves' Eyes, kde zpívá Liv Kristine - sestra vokalistky z Midnattsol, což je škoda. Já je objevila přesně před rokem v časopise Spark a pořád se nějak nemůžu přinutit k tomu, abych napsala recenzi na jejich album, přitom ale stojí za zmínku a hlavně za poslech. Ale neočekávejte, že jejich hudba je stejně jako u jiných severských kapel ponurá - minimálně na albu The Metamorphosis Of Melody je jejich hudba naopak poměrně optimistická. Aspoň mně to tak připadá…
A dokonce i mého přítele Midnattsol zaujali, což už je docela co říct.

Midnattsol - The Metamorphosis Of Melody


Samozřejmě určitě ještě někdy podobný článek napíšu, ale to potrvá do té doby, než objevím další méně známé kapely, které ovšem stojí za zmínku, což ještě nějaký ten čas zabere, protože na další článek by jich mělo být alespoň pět - toť minimum .

Pokud víte i vy o nějaké kapele, kterou jsem zde nezmínila, ale není podle vás až tak známá a stojí za poslech, určitě mi můžete dát vědět do komentářů - budu jedině ráda .
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Neira Neira | Web | 9. července 2012 v 18:21 | Reagovat

naprosto vynikající článek... moc mě potěšil (jen nevím jak mého přítele, bude mít asi dost práce se stahováním hudby 3:D ) hodně zajímavé.
ale mám takový pocit že Midnattsol není úplně norská skupina. zpěvačka je z norska určitě, ale když jsem o této skupině hledala nějaké informace všude se psalo že je to německá skupina.

jinak když jsem si pustila Meden agan už při prvních tonech jsem otvirala pusu s chutí říct 'ty vogo' uplně užasný hlas, příjemný.

a ancient bards mají super skladby. je sice pravda že jsou hodně pospojované,  někdo mi říkal že jejich alba vypráví příběh (možná kecám, zatím jsem se nedostala k tomu přeložit jejich skladby) takže změna melodii různě převádí do děje.
ale to že si pak nemůžu zapamatovat jednotlivé písně je pravda :D :D ale nejvíc se mi od nich líbí All That is True...

2 Zdebra Zdebra | Web | 9. července 2012 v 18:28 | Reagovat

Většinu znám. :)
Ale nepřijde mi, že zpěvačka Demether má hlas podobnej Tarjuš.
Ještě bych doporučila Coronatus, Visions of Atlantis, Legenda Aurea, Villieläin, Herjalf, Dominus Inferi (ale ti na youtube moc nejsou, spíš jen videa z koncertů a to není ono, když je to nekvalitní), HB a z českých Gate of Sorrow.
To je jen výcuc. To jsou pro mě takový ty nejznámější jména z těch méně známých, co poslouchám :-D Jo, a van Canto zmiňovat nemusím. :-D

3 kirma-lee kirma-lee | Web | 9. července 2012 v 18:33 | Reagovat

Možná sis stihla všimnout, že jsem spíše na ty gothic skupiny, ovšem symphonic metal si s chutí občas poslechnu taky. Myslím (ale nejsem si jistá), že o jedné skupině psali v tomto čísle Sparku. (tento rok jsem si ho koupila poprvé a je v něm tolik věcí, že se v tom moc nevyznám :D ) zkusím si nějakou z těchto skladeb poslechnout, třeba se mi něco zalíbí :D

4 Morticia Lehtonen Morticia Lehtonen | Web | 9. července 2012 v 18:41 | Reagovat

[1]: Děkuju :-)
Jsem ráda, že se ti článek tak líbí ^^.

Ano, Midnattsol nejsou úplně norská skupina, ale já zas na mnoha místech četla, že je zařazovali právě jako Nory (z nějakého důvodu). Ale dobrý postřeh ;)

Jo, Meden Agan - taky jsem si říkala, že jejich vokalistka zpívá vážně úžasně. Schválně se zkus podívat na youtube na nějaké jejich live covery ;)

Nevím - je pravda, že podle textů jejich písničky fakt vyprávějí příběh. Jenže to jiné písničky taky a jsou trochu ucelenější ;)
Ancient Bards si v tom prstě musejí udělat trochu pořádek ;)

[2]: U vokalistka Demether má podle mě maličko podobný hlas jako Tarjuš, ale řekla bych, že jen v určitých polohách. Totéž je to i u některých jiných zpěvaček.

Visions Of Atlantis znám, ale zatím jsem toho od nich moc neslyšela - u nich je bohužel smůla, že když jsem si poslechla je, chytla mě ve sejné době ještě jiná kapela, která odvedla mou pozornost :D
Van Canto taky znám, ale ti jsou podle mě docela známí. Ale Gate Of Sorrow fakt stojí za zmínku  ty jsem taky už slyšela (na bandzone) a jsou dobří.

A děkuju za tipy :-)

5 Morticia Lehtonen Morticia Lehtonen | Web | 9. července 2012 v 18:42 | Reagovat

[3]: Jo, o některých fakt psali ve Sparku - Midnattsol znám díky Sparku a o Ancient Bards jsem tam už taky četla. A určitě i Katru tam minimálně jednou zmínili :D

6 Effy Effy | E-mail | Web | 9. července 2012 v 22:06 | Reagovat

Amberian Dawn znám asi měsíc, myslím že opravdu stojí za zmínku.
Katru znám už delší dobu, One wish away se mi od nich líbí snad nejvíce.
Další kapely jsem do teď neznala a jsem velice ráda že jsem je poznala.O pravdu mě zaujaly Meden Agan. A jsem zvědavá na to za jak dlouho si oposlouchám písničky od Ancient Bards, poslechla jsem si pár dalších písniček a dospěla jsem ke stejnému názoru jako ty. Při přesládání textů by bylo nové album na světě hned a však špatná hudba to není.

7 Metalová princezna Metalová princezna | Web | 16. července 2012 v 11:18 | Reagovat

Co takhle Xandria?:)

8 Morticia Lehtonen Morticia Lehtonen | Web | 16. července 2012 v 14:02 | Reagovat

[6]: Meden Agan jsou dobří - mě zaujali už na první poslech, navíc má jejich vokalistka skvělý hlas.
Ancient Bards teď vydali nové album, kde mají v písničkách i části okopírované od Nightwish a Rhapsody Of Fire. I Hanse Zimmera jsem tam slyšela. Hlavně v Valiant Ride a Hope Dies Last.

[7]: Xandrii mám velmi ráda, ale podle mě jsou už docela dost známí. I Powereolf - to je ten samý případ. I když pokud to napadlo i tebe, že by měli být zmíněni, tak na tom asi fakt něco bude. Uvidíme - podívám se na facebook, kolik mají fanoušků tam a podle toho se zařídím ;)

9 Iam Iam | 20. září 2014 v 20:56 | Reagovat

ahoj jsem ze svoji stránkou na žačátku ,ale posud tě sami

http://metalove-skupiny1.webnode.cz/

10 Lucia Lucia | 4. listopadu 2014 v 8:31 | Reagovat

Ahooooj Bylo by dobrý sem dát hard metalové kapely :D ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama