Tipy na dobré méně známé kapely

29. března 2013 v 15:59 | Morticia Lehtonen |  Tipy na dobré méně známé kapely
Teď jsou prázniny a já mám trochu času nazbyt, takže jsem se rozhodla splnit to, co jsem kdysi slíbila v původním článku o méně známých metalových skupinách. Tentokárt ale nepůjde pouze o symphonic metalové skupiny s ženskou vokalistkou, takže by si tu mohl každý najít něco. Navíc tentokrát budu psát o více skupinách než poprvé.
Zároveň předpokládám, že každý z vás aspoň jednu z těch skupin pozná . Jen doufám, že ten článek zas nebudu muset nějak dělit .


Někteří z vás určitě znají zpěvačku Heidi Parviainen - minulý rok se rozloučila se skupinou Amberian Dawn (o kterých jsem psala minule), aby mohla pracovat na vlastním projektu, což už ale tolik lidí neví. Tento projekt se jmenuje Dark Sarah, což je zároveň Heidiino alter-ego. Na projektu kromě Heidi pracuje mnoho známých muzikantů, z nichž fanouškům symphonic metalu je asi nejznámější zpěvačka Manuela Kraller, která je vokalistkou ve skupině Xandria. Poměrně nedávno zveřejnila první videoklip, který si hned získal velkou oblibu u fanoušků, a do této doby jej už vidělo přes 10 000 lidí a já musím uznat, že jí sólová kariéra opravdu svědčí .

Dark Sarah - Save Me

Heidi včera také sdílela čerstvý videoklip rakouské skupiny Serenity, o které jsem sice slyšela, ale zatím jsem se neodhodlala pustit si nějakou jejich písničku. Tedy až do včerejška, kdy jsem byla zvědavá, co že to Heidi na facebooku vlastně sdílela. A musím uznat, že mě zaujali. Ovšem ne pouze kvalitním symphonic metalem, ale také videoklipem, který je podle všeho inspirován příběhem Alžběty Báthoryové. Později jsem si stáhla i celé nové album, které se jmenuje War Of Ages a vyšlo tento rok a už se těším, až si jej poslechnu celé.

Serenity - Wings Of Madness

Na konci videoklipu ale zazněla upoutávka na další dvě písničky skupin, které vydávají pod Napalm Records - ta první mě zaujala, takže jsem klikla na odkaz a narazila tak na skupinu Gloryhammer. Je to power metalový projekt zpěváka ze skotské skupiny Alestorm a mě dík písničce Angus McFife okamžitě zaujali, takže jsem si stáhla jejich debutové album, které vyšlo stejně jako album skupiny Serenity letos. Po zběžném poslechu musím konstatovat, že power metal je to opravdu kvalitní a pro mě tím spíš, že ne všechny písničky jsou nahrány v tom typicky zběsilém powermetalovém tempu, což zrovna nemusím.

Gloryhammer - Angus McFife

Skupiny Gloryhammer a Serenity nejsou jediné, které jsem si za včerejšek stihla oblíbit. Vyhledávala jsem totiž něco o metalu na google a narazila na tak Visions Of Atlantis, což je stejně jako Serenity skupina z Rakouska jen s tím rozdílem, že nehrají čistý symphonic metal. Napadlo mě, že i když jsou známí, já si od nich z nějakého důvodu ještě nic neposlechla, takže jsem zamířila na youtube a pustila si videoklip k písničce New Dawn, z alba Delta. Písnička je ohromně melodická a chytlavá, což mě donutilo stáhnout si i celé album Delta. To se mi velice líbilo, takže jsem si stáhla i to nejnovější, které vyšlo letos a podle mě už bohužel tak povedené není. Asi to bude chtít víc poslechů. Visions Of Atlantis každopádně doporučuji.

Visions Of Atlantis - New Dawn

A když už jsem se dostala k rakouským symphonic metalovým skupinám, nesmím zapomenout ani na Edenbridge, kteří se už stihli nějak proslavit, ale pořád ne tak, jak by si podle mě zasloužili. Já na ně narazila na facebooku, a celkem mě videoklip k písničce Higher, který jsem viděla jako první, docela zaujal a album Solitaire, na kterém písnička Higher vyšla, jsem si stáhla. Bohužel jsem se díky novému albu Avantasie nedostala k tomu, abych si ho celé pořádně poslechla :-P.

Edenbridge - Higher

Na seznamu skupin, které nejsou ještě tak známé, jak by si nepochybně zasloužily, mám ještě několik melodic metalových skupin, čehož se budu držet. Mezi ně patří například polská skupina UnSun, která se svým videoklipem k písničce Whispers už stihla celkem dobře proslavit, ale přesto mám pocit, že i tak se najdou lidé, kteří je ještě neznají, což je podle mě škoda. Určitě se totiž najde hodně lidí, které by jejich symphonický metal s moderními prvky, mohl zaujmout. Akorát zpěvačka má podle mě trošku zvláštní hlas, což ovšem vůbec nevadí - hudbu tím nezkazí.

UnSun - Whispers

S hlasem vokalistky je to už o něco horší u francouzské symphonic power metalové skupiny Wildpath, jejichž hudba je vynikající, akorát zpěvačka má bohužel hlas poněkud nevýrazný. Já na ně narazila opět přes facebook a po melodické stránce mě opravdu zaujali, bohužel si myslím, že pro jejich dobro by měli donutit jejich zpěvačku zpívat normálně, protože to, co předvádí, opravdu není ono - ne každý má na to, aby mohl zpívat operně a pokud si ji chtějí ve skupině nechat, tak ať s tím zpěvem něco udělají. Jinak podle mě určitě stojí za poslech - hudba je to kvalitní .

Wildpath - Buried Moon

U epické melodické hudby ještě zůstanu, protože další skupinou na seznamu je finská melodic death metalová skupina Wintersun, kterou založil Jari Mäenpää - bývalý vokalista skupiny Ensiferum, který byl vyhozen právě kvůli jeho projektu. Jak už jsem zmínila v úvodu, jde o melodic death metalovou skupinu. Tomu bych věřila ovšem asi jen u debutového alba Wintersun, protože jejich zatím poslední album Time I je podle mě spíš symphonic metal s prvky melodic death metalu. Hudba je to každopádně neuvěřitelná a Jarimu patří má velká poklona, protože složit něco takového chce opravdu neskutečnou dávku talentu.

Wintersun - Land Of Snow And Sorrow (PS.: Kytarista Teemu - ten tmavovlasý - není na moc záběrech asi proto, aby neodpoutával pozorost ženských posluchaček )

Z Finska se vzdalovat nebudeme, protože je na řadě i skupina Turmion Kätilöt, což už ovšem rozhodně není melodic metal jako výše zmínění Wintersun. Jde totiž o industrial metalovou skupinu, na kterou jsem narazila úplnou náhodou díky komixu pojednávajícím o tom, že členové některých finských metalových skupin si barvami pomalovávají obličej (například Corpse-paint black metalových skupin, shemag skupiny Turisas atd.). Svou hudbou mi trochu připomínají švédské Deathstars, jen Turmion Kätilöt zpívají převážně finsky.

Turmion Kätilöt - U.S.C.H! (jedna z mála písniček zpívaných anglicky)

To se ale netýká heavy metalových Battlebeast - je to taktéž finská skupina, ale jejich texty jsou anglicky, takže by měl každý, kdo angličtinu ovládat, rozumět aspoň trochu. Poprvé na sebe upoutali pozornost zahraničních metalových fanoušků asi díky tomu, že byli předskokany na turné svých symphonic metalových kolegů Nightwish. Tehdy s nimi ještě zpívala Nitte Vallo (někde jsem četla Vänskä), teď už s nimi zpívá Noora Louhimo a s ní chystají i nové album, které by mělo vyjít letos.

Battlebeast - Iron Hand (Jako předskokani na Imaginaerum Tour ještě s vokalistkou Nitte)

Spíš než finský heavy metal je ale známý symphonic metal. K němu se řadí i skupina HB. Já ji poslouchala asi dva dny, než jsem se trochu zaposlouchala do textů - ono se totiž nikde neuvádí, že HB je vlastně symphonic christian metalová skupina, což znamená, že námětem jejich textů je křesťanství. Já sice svým zvláštním způsobem v Boha vlastně věřím, ale nevydržím poslouchat písničky skupiny, která nevěnuje texty ničemu jinému a v každé z písniček je slyšet "náš nebeský otec". Každopádně vím, že jsou i takoví lidé, kteří poslouchají metal a zároveň jsou to zapřisáhlí křesťané, takže je nemůžu opomenout - někomu by se mohli líbit .

HB - The Jesus Metal Explosion (Nový videoklip k písničce, kterou slyším úplně poprvé. Už jen podle toho názvu vím, že to opravdu není nic pro mě)

Já si mnohem radši než white poslechnu jeho pravý opak - black metal. Tím spíš můžu doporučit finskou skupinu Ajattara. Zpívají sice jen finsky a já tím pádem rozumím jen občas nějaké to slovo a musím se tedy spoléhat na komentáře na youtube, ale podle mě jsou skvělí - můžou za to hlavně skvělé riffy a skvělá kompozice písniček, kde všechno dobře ladí a navzájem zapadá.

Ajattara - Putoan (Taková malí poznámka - Tuomas Holopainen a Emppu Vuorinen taky hráli v black metalové skupině)

Pokud vás někdy zajímalo, jak by zněly některé písničky v českém znění, doporučila bych vám skupinu Press. Ti jsou na scéně už pěknou řádku let, byť nejsou tak slavní jako jejich kolegové z Arakainu nebo Citronu. Vás by mohla zaujmout například cover verze písničky Amaranth od Nightwish.

Press - Argonaut

Když už jsem u toho Amaranthu, nemůžu se nezmínit o již už bývalé zpěvačce Anette Olzon, která je díky Nightwish velmi známá, ale to, že chystá sólové album, zřejmě tolik lidí neví. A já se musím zmínit. Zatím zveřejnila buď demo verze, nebo krátké ukázky pár písniček a je vidět, že album, jak i sama napsala, bude akusticko/rockové, což nepochybně potěší .
Teď ale nemá na práci s albem zrovna moc času, protože se jí ve středu narodil třetí syn Mio, kterého si hrdá maminka Anette podle všeho pořídila na festivalu Masters Of Rock ve Vizovicích - kdo o ní něco ví, může si to spočítat ;-D.

Anette Olzon - Falling (Je to jen ukázka, ale i tak je podle mě skvělá )

A další kapely už si nechám na příště - pro dnešek to podle mě stačilo na to, aby mi to blog kvůli omezené kapacitě znaků ani nevzal . Ale abych vás navnadila - příště půjde asi převážně o finské méně známé kapely - v záloze jich mám ještě dost .
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Mielikki Mielikki | Web | 29. března 2013 v 18:32 | Reagovat

Jéj, ďalší človek, čo pozná Ajattaru! :-D

2 Tajemná Temnota Tajemná Temnota | E-mail | Web | 29. března 2013 v 22:08 | Reagovat

Unsun znám už celkem dlouho, jsou skvělí!  Líbí se mi i to novější video Home, vlastně, líbí se mi celé CD xD. A jsou tady z Polska což je super ^_^ .
HB znám taky, miluju tu skupinu, dokonce jsem si stáhla celé CD :-D. To video už jsem viděla asi 10000x. Chtěla bych aby u nás měli někdy koncert! <3

3 Zdebra Zdebra | Web | 1. dubna 2013 v 17:40 | Reagovat

Většinu skupin/interpretů znám, asi kromě dvou. A taky mě nový album VoA moc nenadchlo, asi to chce víc poslechů. Ale nejradši od nich mám Trinity a Cast Away. A těším se, až Heidi vydá album. :)

4 StarChild StarChild | Web | 2. dubna 2013 v 12:41 | Reagovat

Když jsem si přečetl nadpis tohoto článku, v koutku duše jsem doufal, že něm bude figurovat i skupina Battle Beast :-) A jak vidno, mé tušení bylo správné. Na tuhle finskou partičku jsem narazil před několika měsíci skrze písničku Enter The Metal World. Ta mě fakt dostala a tak jsem si stáhl jejich první album Steel. A z toho jsem šel úplně do kolen.

Jediné, co mě mrzí, že Battle Beast opustila jejich první zpěvačka. Její hlas je fakt neskutečnej. Jsem zvědavý, na druhé album s novou zpěvačkou. Snad se ta změna na Battle Beast závratně nepodepíše. Nová deska má vyjít tuším už 17. Května :-)

5 Sharrie Sharrie | Web | 4. dubna 2013 v 11:49 | Reagovat

Ty jo někdo kdo zná Unsun, dost opomíjená, ale dobrá kapela :-) Jeden čas jsem na nich opravdu ujížděla :-D Jinak většinu z kapel znám. Battle Beast jsem viděla jen kvůli Nightwish v Praze a pak na Zimním MOR a dost mě nadchli. Hodně energická muzika a to nejsem zrovna fanoušek tohoto žánru :-D Na sólový album Anette už se těším, mám ráda takovouhle odpočinkovou muziku ;-)

6 Metalová Princezna Metalová Princezna | Web | 4. dubna 2013 v 19:26 | Reagovat

Děkuji moc za některé tipy,pár kapel jsem neznala. Moc jsi mě potěšila s Wintersun!:)

7 chemical_angel chemical_angel | Web | 21. dubna 2013 v 9:14 | Reagovat

Anette-najlepšia :) v pohode sp aj tie kapely- edengridge a battel beast(sorry ak som skomolila názvy :D ) ...

8 Morticia Lehtonen Morticia Lehtonen | 27. dubna 2013 v 10:27 | Reagovat

[1]: Nejen, že zná, ale i aktivně rád poslouchá (resp. ráda) :D

[2]: Taky je mám ráda. Upřímně doufám, že zas brzo vydají něco nového ;-)
Taky je znám dlouho, ale jak jsem k nim napsala: moc dlouho jsem je poslouchat nevydržela :D

[3]: Tušila jsem, že budeš patřit k těm, co většinu znají ^^
No, právě s nimi dělali rozhovor ve Sparku a já se tam dozvěděla plno nových zajímavých věcí, ale ani to mi nepomůže v tom, abych si to nové album nějak zvlášť oblíbila. To už by spíš pomohl další poslech, ale zatím jsem se k tomu nedostala :-)
Na Heidi se taky těším. Dokonce by měla někdy v květnu vypustit do světa nový videoklip, tak jsem zvědavá :-)

[4]: Já na ně taky narazila přes Enter The Metal World, ale zrovna ta mě až tak nezaujala. Ale donutilo mě to stáhnout si celé album Steel a musím uznat, že to album je plné skvělých písniček. Vlastně tam není ani jedna, která by se mmi vůbec nelíbila :-)

Je to škoda, že se rozdělili - Noora na Nitte nemá - ale slyšela jsem už i nějaké ukázky z toho nového alba a zní to opravdu slibně :-)

[5]: Je škoda, že není známější - podle mě by si toho obdivu zasloužili víc. Na druhou stranu - takovým Nightwish taky nějakou dobu trvalo, než se prosadili, takže kdo ví - třeba se ještě probojují dál :-)

To jsem právě nedávno litovala, že jsem je neviděla. Na druhou stranu - Battle Beast budou hrát jako předskokani na tour Powerwolf a zastaví se s nimi i tady, a protože i Powerwolf ráda poslouchám, napadlo mě, že bych se na ně zajela podívat :-)

Taky se těším, až ho vydá - Floating a Falling jsem si oblíbila už teď a pokud budou všechny písničky tak dobré, určitě si to album hodně oblíbím :-)

[6]: Nemáš vůbec zač - jsem moc ráda, že jsem někomu mohla doporučit zas něco nového, a že se to nové líbilo :-)

[7]: Těší mě, že se ti Anette a některé další kapely zalíbily :-)
A nemusíš se omlouvat - já něco komolím pořád :D

9 BlackSun BlackSun | 30. dubna 2013 v 20:15 | Reagovat

Nepoznal som iba tri ale aj tie boli super :) a Anete neznášam tak tú nehodnotím :D btw: super web :P

10 Morticia Lehtonen Morticia Lehtonen | 1. května 2013 v 20:28 | Reagovat

[9]: Děkuju :-)

Příště budou další kapely, tak uvidíme, jak se komu trefím do vkusu. Doufám, že i tentokrát co nejlíp :D

Tak to je každého názor a já to respektuji - zrovna třeba já ji mám ráda a čím dál víc nemusím Tarju (ne s Nightwish, ale nemusím její sólovou kariéru), která minimálně poslední dobou dokazuje, že je to, pokud jde o její sólovou dráhu, nejepřeceňovanější zpěvačka v metalu (i když tím asi dost lidí naštvu) :-)

11 Amaranthes Amaranthes | Web | 9. května 2013 v 13:32 | Reagovat

[10]: Pravda je, že Tarjinu tvorbu jako takovou zatím moc nemusím, ale uvidím, jaké bude nové album. Jestli se mi nebude líbit, tak má hold holka smůlu. Měla by se spíš víc zaměřit na klasiku, než na metal. Na metal by v prvé řadě potřebovala skladatele, co by jí dokázal napsat melodie přímo na její hlas. Bohužel takového asi už nenajde.

A nejpřeceňovanější zpěvačka v metalu je stále Elize Ryd. Včera jsem si schválně pustila Amaranthine. Je až neuvěřitelný, jak může popový hlas a moderní sound zabít písničku, která má jinak docela slušný potenciál.

12 Morticia Lehtonen Morticia Lehtonen | 9. května 2013 v 18:45 | Reagovat

[11]: Taky jsem si říkala, že jí by spíš sedla klasika, i když není skutečná operní zpěvačka. Případně by do vlastní hudby měla přidávat víc prvků z klasické hudby, protože to, co skládá, jí nesedne.

Taky jsem si říkala, že nejpřeceňovanější by nakonec mohla být fakt Elize, jenže pak jsem si řekla, že ta nemůže být nejpřeceňovanější metalová zpěvačka, protože to by nejdřív musela dělat metal ;-)
Jinak ty jejich písničky jsou propracované asi jako dema - kompozičně naprosto odfláklé, jako by jim hudební estetika ani nic neříkala. Jen aby zaujali co nejvíc lidí...

13 Madrak Madrak | 23. května 2013 v 14:22 | Reagovat

Wildpath a Press jsem neznal a celkem to jede, Press mě vyloženě nadchlo, jako skoro vše co z české scény za něco stojí. Dobré typy, krásně napsané :-) Hlavně dobře zmínění Unsun a BattleBeast :-)

14 Morticia Lehtonen Morticia Lehtonen | Web | 3. června 2013 v 1:26 | Reagovat

[13]: Děkuju :-)
Jsem ráda, že se moje tipy na kapely čtenářům líbí :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama