Novinky, o kterých jste (ne)slyšeli (Nightwish, Anette Olsson, Turisas, Powerwolf)

30. června 2013 v 14:59 | Morticia Lehtonen |  Novinky ze světa hudby
Jsem tu zas a opět s hudbou. Tentokrát ale s novinkami. Bohužel nemůžu zaručit, že to jsou novinky opravdu vyslověně aktuální, ovšem jsem si jistá, že některé informace budou aspoň pro někoho nové :-)


Je to už nějaká doba, co jsem se dostala k rozhovoru mezi "mozkem" finské symphonic-metalové skupiny Nightwish - Tuomasem Holopainenem a jistého finského časopisu/webu. Text byl samozřejmě finsky, takže jsem ho nechala projít překladačem, abych z něj něco zjistila - nejdřív do češtiny a pak pro jistotu i do angličtiny. Přesto nemůžu zaručit jeho důvěryhodnost - pokud by to bylo pro nějaký zahraniční časopis nebo oficiální web či fanklub, bylo by to něco jiného než pro finský časopis/web, kde si příliš mnoho lidí asi nevšimne nebo se nebude zlobit, pokdu se skupina od toho, co bylo slíbeno, nějak odchýlí v případě, že Tuomas změní názor - předpokládá se, že si toho všimnou jen ti, co umí finsky.
Ale k věci. Tuomas v rozhovoru pro Ilta Sanomat nedávno prozradil, jak vypadají plány Nightwish do budoucna. Turné Nightwish bude ukončeno koncertem v Německu 11. srpna, kdy se s dočasnou vokalistkou Floor Jansen rozloučí. Následně si kapela udělá několikaměsíční přestávku, aby bylo rozhodnuto o výběru další zpěvačky. Rozhodnutí padne ještě před koncem tohoto roku a zveřejněno bude na začátku roku 2014. Na otázku, jestli je i Jansen možnou kandidátkou na vokalistku odpověděl Tuomas Holopainen kladně a dodal, že s ní je skupina uvolněnější než dřív. Je ale třeba brát v potaz, že Jansem ještě letos vydá album své vlastní skupiny ReVamp a později vyráží na tour, takže není jisté, jak by členství ve dvou skupinách zvládala - časově to sice teoreticky vychází, ale znamenalo by to, že by pro sebe neměla moc odpočinku, což obvykle nedělá dobrotu. Nicméně album s novou oficiální zpěvačkou by mělo údajně vyjít v roce 2015, přičemž celý rok 2014 by bude věnován psaní nových skladeb.
Na závěr: Za sebe můžu říct, že si nejsem úplně jistá, jak si vysvětlovat poznámku směrem k vokalistce: "Někdy je hezké jen randit, není nutné se hned ženit". Je to narážka na Tarju? Lze to chápat jako na narážku na jeho vztah k Jansen? Nebo tím chce nenápadně naznačit něco přímo ke skupině? No, asi nám nezbývá, než se nechat překvapit. O svém soukromí s médii ale zásadně nemluví (pozn. aut.: ne přímo - pokud něco řekne, tak jen jako náznak nebo "hádanku").
Poznámka: Upřímně doufám, že si Jansen nenechají - nebudu brát v potaz její "poněkud mužnou" postavu, ovšem s tím, jakou má techniku zpěvu, by Nightwish zřejmě za chvíli dopadli jako norská Sirenia, jelikož by museli znova vybírat náhradu. Jansen má totiž ve skutečnosti poměrně vysoko posazený hlas, takže raději zpívá v nižší poloze, což je ovšem v kombinaci s poněkud amatérským napodobováním opery smrtelná kombinace pro hlasivky - tímto na ně vyvíjí obrovskou zátěž, takže riskuje, že jí do pár let odejdou.


Když už jsme u těch Nightwish, byla by ostuda nezmínit se o sólových kariérách dvou bývalých zpěvaček - Tarji Turunen a Anette Olsson. O Tarji už asi každý ví, že ještě letos vydá nové album, vypustila do éteru "lyric video" k písničce "Never Enough" a brzy do éteru vypustí i videoklip k prvnímu ofiviálnímu singlu "Victim Of Ritual". Tarju zná snad každý metalista a novinky se o ní na internetu objevují snad okamžitě (pozn. aut.: zatímco mně se daří je zveřejňovat až v době, kdy už to stejně každý ví), takže předpokládám, že probíráním dalších informací bych vám už stejně nic nového neřekla. Co se ale děje kolem Anette Olsson, o které tolik slyšet není?
V případě Anette se to má tak, že i přes mateřské povinnosti vůbec nezahálí a dál skládá a nahrává písničky. Většina z těch posledních by měla být metalového a rockového žánru, i když sama Anette si doteď není jistá, které písničky na albu opravdu budou.
Teď už je ale celkem jisté, že na albu bude zřejmě i skladba inspirovaná nočními můrami, jejíž text Anette trvalo napsat asi 20 minut. Další skladba inspirovaná Anettinými sny by mohla být balada, která by byla jakožto experiment nazpívaná švédsky. Sama Anette napsala: "Intenzivní noc plná divných snů mě donutila okamžitě se ráno posadit a napsat písničku; tentokrát se švédským textem. Je to melancholická skladba plná smutku a doufám, že ji budu moci nahrát co nejdříve, abych viděla, jestli je to dobrý tah (pozn. aut.: bohužel si nejsem jistá, jak přesně v tomto případě přeložit "keeper") a použiji švédský text, nebo bych to měla přepsat do angličtiny."


Ale teď ze Švédska zpět do Finska za Turisas, kteří nedávno vypustili ke stremování skladbu "For Your Own Good" z nového alba.
Songwriter a vokalista Mathias Nygard o "For Your Own Good": "Album Turisas2013 je velmi rozmanité album - nacházejí se na něm některé z nejtvrdších a nejrychlejších skladeb, které jsme kdy vytvořili, ale "For Your Own Good" přichází z opačného "lehkého" konce. Je to velmi chytlavá skladba a my doufáme, že si písničku, kterou jsme pro fás vybrali jako první k poslechu, abyste slyšeli jednu z nepřeberného množství "chutí", které přijdou, užijete."
Už dříve bylo jasné, že album bude úplně odlišné, což později potvrdil přímo Mathias. Album Turisas2013 (název, který má též navést posluchače k tomu, jak bude znít) bude jednodušší, stroze pojaté a bez motivačních melodií nebo folk-metalového rázu. I přesto si ale podle Mathiase dále ponese typický zvuk Turisas.
Ve Finsku, Německu, Rakousku a Švýcarsku bude album vydáno už 23. sprna. Ve zbytku Evropy bude album vydáno o tři dny později, tedy 26. sprna. Anglie a USA si ovšem budou muset na vydání počkat až do 2. září.
Tracklist je následující:
  1. For Your Own Good
  2. Ten More Miles
  3. Piece By Piece
  4. Into The Free
  5. Run Bhang-Eater, Run!
  6. Greek Fire
  7. The Days Passed
  8. No Good Story Ever Starts With Drinking Tea
  9. We Ride Together
Poslechněte si skladbu "For Your Own Good"


Turisas ale nejsou jediní, kdo konečně první vypustili skladbu z připravovaného alba. Nedávno totiž zveřejnili videoklip k prvnímu singlu z alba i neměčtí power/heavy metalisti Powerwolf. Písnička z alba "Preachers Of The Night", jehož vydání je naplánováno na 19. července, ke které byl videoklip natočen, se jmenuje Amen & Attack.
Pokud byste Powerwolf rádi viděli naživo, budete mít příležitost už 14. července na festivalu Masters Of Rock ve Vizovicích nebo v říjnu společně s kapelou Battle Beast.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zdebra Zdebra | Web | 1. července 2013 v 14:29 | Reagovat

Na Powerwolf se těším, snad ještě budu mít dost energie. :-)
A mám takovou jednu perličku, na kterou jsem narazila v jednom rozhovoru s Tarjou ve španělštině a pokud jsem to dobře podle googlu překladače pochopila, tak by se prej ráda poznala s Anette osobně.

2 Lily Lily | Web | 1. července 2013 v 16:42 | Reagovat

Ahoj,
pořád se mi nepodařilo problém s designem vyřešit a byla bych opravdu ráda, kdybys mi s tím pomohla :)
Předem děkuji,
Lily

3 Morticia Lehtonen Morticia Lehtonen | Web | 1. července 2013 v 17:50 | Reagovat

[1]: Na ty se taky těším. Jen doufám, že se tam vůbec dostanu nebo mi neodejdou kolena jako minulý rok po Within Temptation. A samotřejmě pak ta energie - na neděli totiž dali hodně kapel, které chci vidět, tak jsem zvědavá, jak to tam vydrží :-)

Wow, tak to je vážně zajímavé, pokud je to pravda. I když ony by si paradoxně mohly celkem rozumět - obě byly Tuomasem vyhozeny (ať si říká kdo chce, co chce) ze sporných důvodů a mají překvapivě i docela podobný hudební vkus, co já vím. Navíc, minimálně Anette má k Tarji úctu, pokud se nepletu :-)

[2]: Hotovo, můžeš zkontrolovat :-)

4 Elizabeth Black Elizabeth Black | Web | 11. července 2013 v 12:34 | Reagovat

No teda som zvedavá ako to nakoniec dopadne v Nightwish... Ja by som teda bola rada, keby tam bola znovu Tarja, ale v dôsledku toho ak sa vtedy rozišli tka asi ťažko, no aj keby tam bola Floor tak by to bolo myslím celkom fajn, ale tak každý má na to iný názor...

Čo sa týka Tarji a nového albumu tak sa teším ako malé dieťa na vianoce, lebo Tarja je podľa mňa najsamlepšia speváčka. Na to lyric video sa mrknem, to som ešte nevidela...

5 Lucilla Leppänen Lucilla Leppänen | Web | 18. července 2013 v 20:50 | Reagovat

Tak novinky o Anette mě potěšily. Jsem zvědavá, jak její sólovka bude vypadat :-)     Nightwish už mě trochu omrzeli, i když pořád doufám, že Floor tam nezůstane, vůbec mi tam nesedí a není mi sympatická. Tak jsem zvědavá, jak to celé dopadne ;-)

6 Morticia Lehtonen Morticia Lehtonen | Web | 18. července 2013 v 21:14 | Reagovat

[4]: To je věc názoru - Floor má vlastní kapelu, teď bude doprovázet Kamelot a ještě chystá vánoční projekt, takže se zdá, že hudba je až druhořadá a prvořadá je sláva a dokazování něčeho druhým.
A v Nightwish to taky není nic moc (o vlastní kapele nemluvě) - snažila jsem se jí přijít na chuť, ale kdykoliv něco poslouchám nazpívané od ní, něco mi tam nesedí - obvykle je mimo tóninu, což je bohužel častý jev, že zpívá "pod notou". Někomu, kdo zpěv studoval, by se tohle rozhodně nemělo stávat...

Tarja... No, ona se dost pohoršila a chápu, že ji máš ráda, ale obecně je to jedna z nejpřeceňovanějších metalových zpěvaček - je mnoho zpěvaček, které zpívají líp, opeře se opravdu věnovaly a mají lepší barvu hlasu, ale neměly takové štěstí jako Tarja, aby se jim povedlo zpívat v tak slavné skupině, která by je vynesla tak vysoko. Ale to je věc názoru :-)

[5]: Taky jsem byla dost ráda, když jsem to četla. A abych byla upřímná - vůbec se nedivím, že tě Nightwish trochu omrzeli - mě s Floor poněkud omrzeli taky. A souhlasím, že tam nesedí a je nesympatická, což jde ruku v ruce. Navíc, jak jsem psala výš - není tak dobrá, jak někteří píšou - často jí to ujíždí, bývá pod tónem a je naprosto prázdná na jakékoliv emoce, které ale písničky NW vyžadují. Navíc mi jde, že si prostě jen něco dokazuje a chce být slavná, ale o hudbu jí ani tak nejde. Prostě bych si přála, aby přijali nějakou novou, neokoukanou tvář :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama