Tipy na dobré méně známé kapely III.

13. září 2013 v 19:19 | Morticia Lehtonen |  Tipy na dobré méně známé kapely
Nepotrvá moc dlouho a i mně skončí prázdniny a nastoupím na vysokou. Proto jsem se rozhodla, že než se tak opravdu stane, napíšu zase nějaký článek věnovaný méně známým skupinám. Takže vážně nezahálím. Ale každý den tu fakt být nehodlám - mám i jiné věci na práci :-)
Dneska se můžete těšit na tři finské skupiny a jednoho sólistu - jak jinak než z finska. Jen doufám, že vám s Finskem už nelezu na nervy a jestli ano, tak vás musím upozornit, že mám v záloze ještě další ;-D


Bylo-nebylo, jednou jsem byla přihlášená na facebooku, prohlížela nové příspěvky a hle - reklama! Normálně reklamy na facebooku ignoruji, ale tohle mě zaujalo, protože bylo patrné, že jde o reklamu, kterou si pro propagaci vytvořila metalová skupina. Nedalo mi to - klikla jsem a poslechla jsem si písničky, které má skupina Ancestors Blood na profilu sdílené. Postupně jsem se dozvěděla, že se jedná o folk black metalovou (sami se označují jako "esoteric heathen metal") skupinu z Finska, jež byla založena v roce 2002. Řeknu vám, že za poslech určitě stojí. Sice nepředpokládám, že by se mezi návštěvníky mého blogu našlo moc lidí, které by jejich hudba chytla na první poslech, ale myslím, že ale za zkoušku nic nedáte - třeba si najdete cestu i k žánrům, o kterých jste zatím nevěděli, že by se vám mohly líbit :-)
Mimochodem, kdykoliv vidím TENTO obrázek, vzpomenu si na ně (a taky na Turisas, dokud tam byl Lisko nebo Netta) :-D

Ancestors Blood - When Forest Calls

Podobně jako na Ancestors Blood jsem kdysi narazila i na Kivimetsän Druidi. Bylo to ale ještě dřív, takže už neznám podrobnosti. Anebo vlastně jo - jednou kdosi sdílel video ve skupině "Klub Finofilů". Mně to znělo dosti zajímavě, také jsem této finské symphonic folk metalové skupině z Finska (jak jinak) věnovala víc pozornosti. Hudba je to vskutku příjemná - těší mě fakt, že přidávají do hudby i growling, čímž klasický symphonic folk metal obohacují - vždy mám ráda, když se v hudbě objevuje i growling. Jejich profil můžete najít i na stránce Metal From Finland, kde se dočtete například to, že jejich inspirací byli (a předpokládám, že i jsou) například Moonsorrow, což se na jejich hudbě celkem dost odráží.

Kivimetsän Druidi - Jäässä Varttunut

Pozornost bych teď ráda upřela na další finskou skupinu - Battelore, kteří stejně jako Kivimetsän Druidi dělají symphonic folk metal. Také se podobně jako Kivimetsän Druidi inspirují mytologií a fantasy tématikou, i když obecně se mi zdá hudba Battlelore přece jen trochu drsnější.
Narazila jsem na ně náhodou na jednom blogu, když jsem hledala něco nového, co bych si mohla poslechnout. Videoklip, který byl na blogu sdílen, mě sice napoprvé moc nezaujal, ale protože mám ráda kombinaci symphonic metal + folk metal + growling, rozhodla jsem se je hned nezatracovat a stáhla jsem si nějaká alba. Dobře jsem udělala - Batllelore sice nejsou tak epičtí a chytlaví jako jejich kolegové Nightwish, Amberian Dawn nebo Wintersun, ale jdou na to podle mě poměrně dobře. Pravděpodobnost, že se vám zalíbí, je větší, pokud máte rádi death a black metal, jejichž prvky v hudbě Battlelore lze postřehnout, nebo nizozemskou Epicu, kterou mi místy trochu připomínají (fakt jen místy) :-)

Battlelore - Third Immortal

Existuje jeden zpěvák, kterého zároveň znáte a zároveň neznáte. Nebo jste o něm spíš slyšeli, ale nevěděli jste možná, o koho jde, protože u nás ještě pořád není moc slavný. Jmenuje se Ari Koivunen a kdysi se zúčastnil finské verze soutěže Superstar, kde zpíval například písničku Full Moon od Sonaty Arcticy nebo Hunting High And Low od Stratovarius. Právě díky coverům písniček jiných kapel ho můžete znát - takto jsem ho ostatně objevila i já. Totiž, jednou jsem byla na youtube a poslouchala nějaké písničky od Nightwish. Najednou jsem v pravém sloupečku v nabídce dalších videí spatřila odkaz na video s dlouhovlasým klukem a popiskem, který obsahoval "Wish I Had An Angel". Zvědavost mi nedala, takže jsem klikla na odkaz a sledovala. Znělo to velmi zajímavě, tak jsem si pustila pár dalších videí a začala si zjišťovat, o co vlastně jde. Zjistila jsem, že je to Ari Koivunen, který se, jak jse zmínila, účastnil známé pěvecké soutěže a ty cover verze jsou podstatou finského hudebního pořadu "Tartu Mikkiin" (česky to znamená myslím něco jako "Chop se mikrofonu"). Nakonec jsem zjistila i to, že ve své kariéře celkem úspěšně pokračuje. I když podle mě - nebýt Superstar, mohl být dnes dál - má na víc, ale to je k ničemu, protože stejně jako jiní soutěžící (a tak je tomu i u nás) podepsal jistou smlouvu. No, co se dá dělat. Ovšem zas tak zle to nevidím :-)

Ari Koivunen - Hear My Call

Ari Koivunen a Tommi Salmela - Taivas Lyö Tulta (cover, původně od Teräsbetoni - můžete znát z posledních dvou MS v hokeji)

Ari Koivunen a Tommi Salmela - Full Moon (cover, původně od skupiny Sonata Arctica)

Ari Koivunen a Tommi Salmela - Wish I Had An Angel (cover, původně od Nightwish)

A co vy? Víte o nějaké méně známé skupině nebo interpretovi, kteří by si zasloužili trochu více proslavit? Jestli ano, napište do komentářů - ráda objevují nové skupiny a stejně ráda je doporučuji dál :-)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Zdebra Zdebra | Web | 14. září 2013 v 20:28 | Reagovat

Tak tu první neznám, ale ostatní samozřejmě jo. Hlavně Kivimetsän druidi patří k mým oblíbencům. Někdy bych je ráda viděla na MoRu. A mohli by už nahrát nové album.
Battlelore bych si mohla po dlouhé době pustit a doplnit diskografii.
To jsem nevěděla, že Ari zpíval Wish I Had an Angel. To si pak musím najít, až mi ve sluchátkách nastane ticho.
Pokud vím, tak Taivas Lyö Tulta hrálo na hokeji už i dřív, když Finsko dalo gól. Jen jsem si toho všimla až v roce 2011, kdy jsem na tom byla s finštinou už líp než předtím.

2 Sabča Sabča | Web | 18. září 2013 v 21:51 | Reagovat

ty skupiny vubec neznam, ale zni to zajimave

3 Hidasta Hidasta | Web | 21. září 2013 v 7:57 | Reagovat

Ahoj, skvělej článek ;-) Dva z toho jsem znala, což považuju z úspěch :-D Nevím, jestli znáš, ale pokud ne, tak si další článek rozhodně zaslouží (taky finská) rock/metalová kapela Sturm und Drang. Jsou vážně skvělý :-D Jestli můžu doporučit nějakou písničku tak "Broken", "That's the way I am", a třeba "Miseria".

4 Morticia Lehtonen Morticia Lehtonen | Web | 27. září 2013 v 14:27 | Reagovat

[1]: Kivimetsän Druidi tuším nedávno vystupovali s Amberian Dawn nebo nějakou jinou známější finskou skupinou a to je poslední, co jsem o nich zatím slyšela. Což je škoda - nové album bych od nich totiž taky uvítala.
Já si toho právě taky všimla až někdy v roce 2011, protože teprve tehdy napsali na sport.cz článek věnovaný výběru písniček, které budou hrát jednotlivým týmům po tom, co dají gól, a u Finska byli napsaní právě Teräsbetoni.

[2]: A právě proto, že je většina lidí vůbec nezná, o nich píšu :-)

[3]: Děkuju :-)
O Sturm und Drang už jsem slyšela, jen jsem ještě neměla příležitost si od nich cokoliv poslechnout (nebo jsem k tomu spíš neměla ten správný impuls). Každopádně děkuju za doporučení - poslechnu si je a až bude čas, taky k nim něco zveřejním :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama