Pět písniček, které (ne)znáte II

15. února 2014 v 14:09 | Morticia Lehtonen |  Skladby, které neznáte
Dnes jsem tu opět s novým článkem na téma "Písničky, které (ne)znáte" a i v tomto případě zůstanu stejně jako minule u metalu. Celkový plán vypadá následovně: tohle bude asi poslední článek věnovaný novějším (nebo lépe řečeno: novějším písničkám a písničkám jiným než heavy metalovým, protože taková Nothing Else Matters je už taky řádně stará, ale přesto bych ji neřadila do článku, kde budou například písničky Judas Priest, Black Sabbath atd.) metalovým písničkám, pak přejdu ke klasickému heavy metalu a hard rocku. Následně přijde řada i na rock a nesmím zapomenout klasickou a starou hudbu a ten zbytek… To bude taková směska. A málem bych zapomněla na známé soundtracky, na ty se totiž taky chystám! Na druhou stranu: ještě se může leccos změnit.


Metallica - Nothing Else Matters
Tuto metalovou baladu zná vážně každý a nesnažte se mi namluvit, že ne - je natolik známá, že jsem ji sama slyšela mnohokrát v rádiu (dokonce častěji než písničky Evanescence a to je co říct). Buď ji tedy hrají v rádiích tak často, nebo na ni mám prostě štěstí. Každopádně ji znát musíte. Samozřejmě pokud nejste metalisté, tak je pravděpodobnost, že nebudete znát název (proto to i píši), byť uznávám, že se najdou i tací, co název i interpreta znají, aniž by poslouchali metal nebo alespoň rock.
I když lhala bych, pokud bych tvrdila, že nic od Metalliky znát nemůžete - pokud sledujete hokej, ještě možná znáte Enter Sandman, protože jsem si všimla, že na mistrovstvích světa v hokeji ji často hrají během přestávek. A samozřejmě jste už možná někde zaslechli Master Of Puppets, ale tu jsem osobně ještě nikde hrát neslyšela, byť tahle má mezi metalisty ze všech písniček Metalliky asi nejvíc pozornosti. Nothing Else Matters prostě slaví úspěch na všech frontách. I na těch nemetalových.

Metallica - Nothing Else Matters
Rammstein - Amerika
Pamatuji si, když tuto skladbu vypustili Rammstein do světa - mně bylo asi kolem deseti let, internet jsme ještě stále neměli a Amerika tehdy hrála naprosto všude. Po letech, kdy jsem už měla internet a začala jsem poslouchat metal, nějak jsem si prostě vzpomněla. Jen už jaksi nevím, jak se mi vybavil název skladby a skupiny. Leda bych se podle refrénu nějak dovtípila, ale vážně si to nepamatuji.
Vlastně mě doteď trochu překvapuje, že měla takový úspěch a Rammstein se touto skladbou povedlo dostat do hlubšího povědomí lidí, protože jde o industrial metalovou skupinu a metalovým skupinám se obecně daří takto proslavit hůř, natož těm skupinám spadajícím k tvrdším metalovým subžánrům, což je i případ Rammstein. A navíc: Rammstein mají písničky v němčině, což taky dělá své. O to zajímavější pro mě zkrátka je, že se tak vyšvihli. Každopádně poselství má tato písnička tak jako tak jasné.

Rammstein - Amerika

Lordi - Hard Rock Hallelujah
Podobně, jako jsem narazila na Rammstein, jsem poznala i skupinu Lordi - v roce 2006 právě písničkou Hard Rock Hallelujah zajistili svému rodnému Finsku po dlouhé době vítězství v mezinárodní hudební soutěži Eurovision Song Contest (česky někdy jen jako "Eurovize") a díky tomu stejně jako Rammstein hráli všude v televizi. Mně tehdy spíš než samotná písnička utkvěl v paměti videoklip, díky kterému jsem Lordi nejprve zavrhla (nebojte, já zavrhovala jinak spíš popové písničky - už jako malé holce se mi protivili nagelovaní chlapci zpívající přeslazené cajdáky o lásce a zpěvačky, které upoutávaly pozornost převážně tím, že při každé příležitosti vystupovaly prakticky nahé), ale v době, kdy jsem se seznamovala s metalovou hudbou, nakonec došla jednoho dne řada i na ně a já si je oblíbila. Tuším, že to má zas co dočinění s jejich krajany Nightwish, kteří byli úplně první metalovou skupinou, kterou jsem začala poslouchat - řekla bych, že se mi Hard Rock Hallelujah zobrazila mezi doporučenými videi, a protože jsem na videoklip nezapomněla, rozhodla jsem si tuto skladbu přehrát. Ruku do ohně bych za to ale nedala.
Nicméně předpokládám, že pokud jste stejně jako já "děti 90. let" a měli jste televizi, tuto písničku znáte. Možná si jen nepamatujete.

Lordi - Hard Rock Hallelujah
(Kdykoliv ten videoklip vidím, nemůžu si pomoci, ale vybaví se mi epizoda The Walking Dead, kde Shane jel s Otisem pro léky pro Carla a v určité pasáži zdrhali skrz školu před hordou zombie... A taky to, jak se nakonec dostali do tělocvičny...)

HIM - Wings Of A Butterfly
Tyto Finy, ač jsem je nikdy neposlouchala, nesmím HIM vynechat. Totiž v době, kdy letělo emo a gothic (v tomto případě jen staré dobré pozérství, protože většina z těch, co se v tom "našli", o tom stejně houby věděli) a puberťáci vyměnili popík za zádumčivý rock a metal, protože "depky byly cool", stoupla mimo jiné i obliba skupiny HIM, kteří se řadí k vlastnímu specifickému žánru, který se nazývá "love metal" - už to samo o sobě o něčem svědčí. Od té doby to bylo prostě všude a nebyla šance se tomu ubránit. Díky tomu se stalo, že minimálně úvodních pár tónů a refrén vám bude alespoň trochu povědomých. Akorát to má jeden háček: Pamatujete si na tu doby, kdy bylo emo a gothic "in"? Protože jestli ne, tak jste moc mladí i na to, abyste si pamatovali HIM.

HIM - Wings Of A Butterfly

Linkin Park - Numb
V první řadě bych chtěla poděkovat za připomenutí Gabrielovi a Kirmě - že Linkin Park hrají v televizi nebo v rádiu prakticky pořád a navíc mnoho z nich, samozřejmě vím, jen jsem si nemohla vzpomenout, která jejich písnička je hraná nejčastěji (*Oh, the iron E*) :-). Opět platí, že byť sama Linkin Park neposlouchám, i já tuto písničku znám (Linkin Park hrají nu metal a ten já prostě až na výjimky nemusím). Pamatuji si, jak po mě jednou bráchův kamarád chtěl, abych mu stáhla do mp3jky pár písniček právě od Linkin Park, protože jemu to nešlo, a mezi nimi byla písnička Numb - okamžitě mi bylo jasné, že ji znám, protože často ji hráli v televizi jako hudební podkres upoutávek na sportovní utkání nebo závody. A když už Numb znám já, vy ji budete znát určitě.

Linkin Park - Numb
(taková alá zajímavost, které byste si ale asi všimli sami: videoklip se natáčel v Praze)

A mám na vás takovou menší otázku: už je to dávno, co jsem přestala přidávat písničky, které aktuálně poslouchám, což byly vždy články s videi a k nim nějaký text - mělo to sloužit jako doporučení těm, co by chtěli objevit něco nového k poslouchání. Napadlo mě, že bych se k tomu vrátila, ale otázkou je, jestli by to vůbec někoho zajímalo, protože kdyby ne, samozřejmě bych to psala zbytečně. Takže prosím hlasujte v anketě, jestli byste na něco takového byli na něco takového zvědaví.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 yuripovidky yuripovidky | Web | 15. února 2014 v 14:10 | Reagovat

Fůj, nejhorší blog na světě!!!
P.S.: Píšu líp!!!
P.P.S.: Otřesný dess!!!

2 Gabriel Decay Gabriel Decay | E-mail | Web | 15. února 2014 v 14:23 | Reagovat

[1]: Ty ještě žiješ ? :D

Vynikající výběr. Znám úplně všechny a nejvíc mě samozřejmě potěšili Linkin Park. Kromě písničky Numb se začíná i hodně hrát No More Sorrow :)

3 Čenda z Adamova Čenda z Adamova | E-mail | 15. února 2014 v 14:50 | Reagovat

[1]:Děláš si prdel?!Máš asi sebevědomí jak pštros když strká hlavu do betonu!!!Z toho tvýho blogu se mi chce blejt!Zajímaví je že seš línej napsat něco originálního,protože mě jsi psal to samý!--------------------------------------------------------------------------------------Jinak dobrej blog :-)  :-P .

4 Zdebra Zdebra | Web | 15. února 2014 v 15:11 | Reagovat

Já mám v rádiích většinou štěstí spíš na Scorpions než Metallicu. Teda pokud počítám normální rádia jako Impuls, Frekvence 1 atd. Nothing Else Matters podle mě patří k základnímu hudebnímu vzdělání. Pamatuju si, když jsme v osmé třídě v hudebce probírali metal. Sice jsem ještě neposlouchala metal, ale byla jsem ráda, že to probíráme, protože jinak si většinou kluci ve třídě pouštěli rap a podobné "svinstvo".
Když Lordi jako vítězové předchozího ročníku byli v Eurovision 2007 jako hosté, tak si pamatuju, že jsem radši šla na záchod. :-D Ale fandila jsem ten rok Hanně Pakarinen.
HIM si pamatuju z Esa. :-D A ještě Apocalypticu. Pamatuju si, že se mi od nich nelíbila Bittersweet. Nechápu to. Ale stejně mám radši instrumentálku. A ještě letěli i Rasmus.
Linkin Park bylo aspoň něco normálního, co se pouštělo ve třídě. Až na ten rap...
A já jsem pro, abys zveřejňovala články s písničkama, co posloucháš. :-)

5 Kirma Lee Kirma Lee | 15. února 2014 v 19:31 | Reagovat

Pamatuji si, že ještě obrovským hitem byly Nightwish a jejich Amaranth ;) Plus ty The Rasmus, jak napsala Zdebra výše a to hlavně No Fear a jiné :D
Od HIM jsem hodně slýchávala "Join Me", taková trochu srdcovka plná vzpomínek :)

Výborný výběr a v anketě jsem dala hned první možnost :D

6 BE(you)FU BE(you)FU | Web | 15. února 2014 v 19:31 | Reagovat

Numb od linkinů úplně miluju! :))

7 Morticia Lehtonen Morticia Lehtonen | Web | 15. února 2014 v 20:40 | Reagovat

[2]: Děkuju, to jsem ráda, že se ti výběr líbí, a že jsem tě potěšila :-)
Od Linkin Park se jich právě hraje v televizi hodně, ale já vybrala Numb, protože je nejznámější a podle mě i celkem reprezentativní vzhledem k jejich tvorbě. Navíc má zajímavé poselství :-)

[3]: Tuhle osobu neřeš - je to jen troll, co si rád z druhých utahuje a zápornou pozornost má rád :D ;)
Každopádně děkuju za pochvalu blogu :-)

[4]: Já mám právě nejvíc ze všeho štěstí právě na Metallicu, když už se něco tvrdšího v rádiích hraje :D
My jsme tvrdou hudbu taky probírali (ještě mám někde sešitek, kde to je), ale co nám pouštěli, nevím. Jen si pamatuju, že jeden spolužák měl rád právě Rammstein a taky to, že jsem jako jediná dokázala při poslechovém cvičení rozeznat metal, hard rock, rock a punk a byla jsem za to na sebe opravdu hedá :D.
On než si na ně a jejich kostýmy člověk zvykne, tak to někdy trochu trvá :D. Ale když pak zjistí, že jsou naprosto v pohodě, tak je toh hned něco jiného :-).
Jo, na ESO si pamatuju, taky jsme ještě chytali stanici VIVA, která je rakouská a oproti našim měla v "hitech" často náskok, nic neobvyklého. A na The Rasmus si taky vzpomínám - to mi zas připomíná mamčina kamaráda, který je má rád. Však je mám taky na seznamu, že o nich napíšu :-)
Jo, právě ten rap na tom taky nemusím. Ostatně proto jsem nikdy neměla zrovna v lásce nu metal.

[5]: Mně se Amaranth v době, kdy ho NW vypustili, tak nějak minul a jinak ho, pokud si ho sama nepustím, moc neslýchávám, takže nevím, jestli bych to sem měla zařadit. Každopádně díky za tip :-)
Právě Rasmusáky si taky pamatuju, jak už jsem odpovídala Zdebře. Ale spíš In The Shadows - o té chci psát příště nebo někdy v budoucnu :-)

[6]: Není vůbec špatná :-)

8 Hanelle Hanelle | Web | 19. února 2014 v 11:21 | Reagovat

Taky se přidám k debatě.
Zaručený souhlas s Metallicou. S Rammstein to mám jako ty.. taky si pamatuju, když kolem téhle písničky byl takový povyk. Osobně si myslím, že možná ještě známější je Du Hast. ;)Když jsem jezdila na tábor, tak to byla na tamější diskotéce písnička Number 1. :D Všichni házeli hlavami a recitovali ta dvě těžká slova. :D
Lordi jsou taky kapitola sama o sobě. :)
Him a The Rasmus, opět si tu dobu pamatuju, ale co tak vím, tak v mém okolí byla známější spíš druhá jmenovaná. :)
A LP ty nějak neřeším, nikdy jsem je moc neposlouchala, ale ohraný jsou jako kazety do kazeťáku... :-D
Toť můj názor. :-P

9 Morticia Lehtonen Morticia Lehtonen | Web | 20. února 2014 v 16:10 | Reagovat

[8]: Du Hast je velmi známá, to souhlasím. Mně ovšem nejvíce utkvěla v paměti právě Amerika. Ani Du Hast jsem tak často neslýchala jako právě Ameriku :D
The Rasmus byli vždy velmi známí, popularita HIM tak dlouho nevydržela s zůstávají u nich teď už snad jen ti, kteří měli k podobné hudbě blízko už před tím, než se HIM stali slavní. Ale The Rasmus je jméno doteď dobře známé :-)
Linkin Park zná naprosto každý, akorát já patřím k těm, co si k nim cestu nikdy nenašli ;-)

10 Zdebra Zdebra | Web | 24. února 2014 v 6:46 | Reagovat

[7]: Od The Rasmus znám hlavně In the Shadows a No Fear (to se líbilo bývalé kamarádce, ale když chtěla, ať jí to stáhnu, tak chtěla jen tuhle písničku a ne celý album...) a určitě se mi vybaví i něco dalšího.
Nu-metal taky moc nemusím, a prej existuje i rap metal. To už vůbec nemusím.
Zajímavý je, že jak jsem začala poslouchat metal, tak mi nedělalo problém si na Lordi zvyknout. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama