Tipy na dobré méně známé kapely VI.

8. února 2014 v 16:00 | Morticia Lehtonen |  Tipy na dobré méně známé kapely
Když jsem psala to přání k Vánocům, tak jsem slibovala, že se ještě "stavím", nemám pravdu? Tak to, jak vidíte, jaksi pravda nebyla. Ale mám pro to omluvu - bylo zkouškové období, samé zkoušení a testy a tím pádem hory učení. To mám už naštěstí za sebou, takže se můžu věnovat svým koníčkům. I když učit se hodlám i tak.
Pozitivní je, že v průběhu té doby, co jsem sem nepsala, přibývaly nějaké nápady na články, které jsem si poctivě zapicovala, a objevovala jsem nové skupiny, o kterých stojí za to se zmínit. Nicméně na seznamu mám některé už pěkně dlouho a právě na ty bych vás dnes ráda nasměrovala - nově objevené nechám ještě nějakou dobu "uležet". A ještě něco: Opět se těšte na "finskou nálož" ;-).


Brymir
Je to už nějaká doba, co jsem na tuto symphonic melodic death pagan metalovou kapelu (jak vidíte, taky je těžké je nějak jednoznačně zařadit) narazila díky kapele Battle Beast, jejíž klávesák Janne je členem jak Battle Beast, tak právě Brymir. Je to poměrně nová kapelka, která vznikla díky "letním hudebním kempu kapel", kde se setkali její stávající členové v čele s Jannem a jeho bratrem.
Zatím vydali jen jedno album "Breathe Fire To The Sun", které si na to, že je jejich debutové, vede v hodnocení celkem dobře. Dodávám, že stejně, jako je velké množství žánrů, kam je lze zařadit, tak velké množství je i témat, která dokáží ve svých skladbách obsáhnout. V jejich skladbách můžete totiž najít témata jako svoboda, společnost, příroda, lidstvo / lidskost, severská mytologie a metafory (to není ani tak téma, jako to spíš v jejich skladbách můžete očekávat, jestli mi rozumíte).
Rozhodně si poslechněte jejich skladbu Ragnarök, která se podle mě povedla ze všech nejvíc.

Brymir - Ragnarök
(faktu, že jsou tam i záběry, které tematice Ragnaröku vůbec netýkají, nevěnujete moc velkou pozornost ;-D)

Catamenia
Na skupinu Catamenia mě upozornila Kirma Lee, kterou prý začali sledovat na twitteru. Vzhledem k tomu, že ráda objevuji nové kapely, jsem si jejich jméno, které jsem mimochodem ze začátku často psala jako "Catanemia", zapsala a po nějakém čase je vyhledala na metal-archives.com, abych si o nich něco zjistila. Podle toho, co bylo psáno v uživatelských recenzích, jsem si vyhledala písničky z alb, která měla nejlepší hodnocení. A po první poslechnuté písničce, jíž byla skladba "Calm Before The Storm" jsem došla k závěru, že tahle skupina by si zasloužila trochu víc pozornosti. Je pravda, že fanoušků zas tak málo nemají, ale když už jsem se zmiňovala i o takových Amberian Dawn, kteří mají fanoušků ještě asi o šest tisíc víc, tak je dost možné, že to přece jen nějaký smysl má - ono by ostatně bylo celkem divné, kdyby ji všichni, co tento článek přečtou, znali, no ne?
Jinak, Catamenia je melodic black metal, ale s postupem času prošli proměnou, takže z melodického black metalu se stal melodic death metal. Já sama ještě novější alba ještě neslyšela, ale jejich počiny Location: COLD a Chaos Born si určitě poslechněte - ty doporučit můžu a taky vřele doporučuji.

Catamenia - Location: COLD
(Refrén ve tříčtvrťovém taktu + tradiční pěvecká technika - to by u vás mohlo mít úspěch :-P)

Frosttide
Tato melodic death folk metalové kapela je dalším důkazem, že se opravdu vyplatí mít v oblíbených na facebooku i stránku Metal From Finland - právě díky ní totiž upoutali moji pozornost. Totiž on se mi na hlavní stránce zobrazil mimo jiné i obal jejich nového alba, který byl modrý a snový. A cokoliv je modré, snové a finské má velkou šanci, že si to zkusím poslechnout (pokud je to hudební skupina - například modrý hrníček s mumínky bych poslouchala asi jen stěží :-D).
A byla to dobrá volba - pokud stejně jako já hledáte skupinu, jejíž skladby jsou zároveň tvrdé, ale také melodické a mystické, Frosttide určitě zkuste. Zvlášť v případě, že máte rádi to něco zvláštního, co je charakteristické právě pro severský metal - možná je to jistá melancholie a chlad, což se vždy objeví, i když je skladba sebevíc veselá.

Frosttide - Awakening

Shade Empire
V případě objevení symphonic black metalové skupiny Shade Empire sehrál opět roli facebook. Fanoušků nemají vůbec málo, ale stejně mi přišlo vhodné vás s nimi seznámit, protože stejně jako v případě skupiny Catamenie není pravděpodobné, že všichni, co tento článek čtou, Shade Empire znají.
Abych vám trochu přiblížila jejich tvorbu, hudba, kterou tvoří, je velmi inspirována soundtracky, což je jednoznačně odlišuje například od anglických kolegů Cradle Of Filth, kteří jsou taktéž označováni jako symphonic black metal. A taky, co si budeme namlouvat, je jejich tvorba mnohem propracovanější, i když jde stále pouze o nováčky. A liší se i tematicky - Cradle Of Filth přece jen přiživují svou temnou image nejen kostýmy, ale zvláště texty, což není případ Shade Empire, kteří do své hudby vnášejí určitou filozofii.

Shade Empire - Ruins

Crimfall
Dostala jsem se k poslední kapele, kterou vám chci dnes představit - Crimfall. Příběh toho, jak jsem ji objevila je následující: k Vánocům jsem dostala album Turisas2013, a protože velmi ráda prohlížím booklety (vždy tam najdete mnoho zajímavých informací), jedna z prvních věcí, ke které jsem se uchýlila, bylo právě prohlédnutí bookletu. Tak jsem například zjistila, že na albu se podílel i Teemu Mäntysaari. Zjistila jsem tak ale i to, jak se jmenuje slečna, která s Turisas spolupracovala na písničce "Run, Bhang-Eater, Run" (předem vás upozorňuji, abyste si ji nepouštěli, protože je to čiré šílenství a i já, ač mám Turisas ráda, ji musím vždy přeskočit). Zajímalo mě, jestli je to někdo známý, nebo jen požádali o spolupráci nějakou svou známou, takže jsem si její jméno vyhledala na internetu, kde jsem zjistila, že je to bývalá zpěvačka skupiny Crimfall.
Crimfall je symphonic folk viking metalová skupina s prvky power metalu, která se v písničkách věnuje nejčastěji mýtům, pohanství a věcem s tím souvisejícími. Novou zpěvačku sice nemají, ale Helenu můžete slyšet na jejich albu "The Writ Of Sword", takže pokud máte rádi kombinaci nevtíravě chytlavých melodií, ženských vokálů a growlingu, určitě zkuste něco právě z tohoto alba. Jak to mají v sestavě kapely teď, nevím (slyšela jsem, že hledají novou zpěvačku), každopádně Helena Haaparanta má vlastní skupinu, která se jmenuje VALO.

Crimfall - Frost Upon Their Graves
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zdebra Zdebra | Web | 8. února 2014 v 16:29 | Reagovat

Super, všechny jména znám, jen je moc neposlouchám. Je toho tolik, že se to nedá stíhat. Catameniu znám nejdýl, od dob, když jsem začala poslouchat metal. Doporučila mi je kamarádka, která poslouchala spíš ty tvrdší skupiny. A zároveň s nimi mi doporučila Swallow the Sun, který jsem si oblíbila víc.

2 Morticia Lehtonen Morticia Lehtonen | Web | 8. února 2014 v 16:38 | Reagovat

[1]: To znám - taky toho mám tolik, že nestíhám všechno poslouchat. Řeším to většinou tím způsobem, že si nastavím náhodné přehrávání, protože pokud bych měla poslouchat všechno najednou, asi by mi praskla hlava. I tak mám v počítači uloženo ještě hodně písniček, ke kterým jsem se zatím bohužel nedostala, byť mě kapely, od kterých pocházejí, zaujaly.

3 fendsterovci fendsterovci | E-mail | Web | 8. února 2014 v 17:10 | Reagovat

Toto je veľmi prepracovaný blog. :) Dobrá práca :)

4 Kirma Lee Kirma Lee | 8. února 2014 v 18:00 | Reagovat

Výborný výběr kapel, jako vždy ^_^

Catamenia mě bohužel už nesleduje, chvílemi mi to přišlo divné, když jsem je začala sledovat též, ale asi to byl další z Twitter "marketingových tahů" :)
Na Crimfall si dobře vzpomínám a myslím, že Helena se ukázala v dobrém světle - má fajn hlas (ale ne na RBER, jak víme :D )
Od Frosttide jsem si poslechla celé album - tuto skupinu jsme vlastně objevily společně ;) Jsou výborní, to se musí nechat :)
A ty ostatní si určitě poslechnu ;) Díky za tipy :)

5 Morticia Lehtonen Morticia Lehtonen | Web | 9. února 2014 v 10:50 | Reagovat

[3]: Děkuju :-)

[4]: Kiitos :-)
Byl, to je jasné - mě jedna kapela začala a přestala sledovat třikrát; čekám jen, ky to zkusí zas :D
Má velmi příjemný hlas a zpívat opravdu umí. Jen je škoda, že jí Turisas nenabídli nějaký lepší part. Ale to by ho nejdřív museli napsat :D
Společně ve stejnou chvíli přes MFF :-)
Ostatní vážně doporučuju :-)

6 Destinaetus Destinaetus | E-mail | Web | 9. února 2014 v 15:01 | Reagovat

Vypadá to zajímavě :) Třebas objevím nové oblíbence. Díky ;)

7 Morticia Lehtonen Morticia Lehtonen | Web | 9. února 2014 v 17:50 | Reagovat

[6]: Já děkuju - jsem ráda, když ty články někdo ocení :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama