Pět písniček, které (ne)znáte III

14. března 2014 v 15:59 | Morticia Lehtonen |  Skladby, které neznáte
Zatím mám trochu času nazbyt, takže přicházím s dalším článkem, který už jsem měla pár dní rozepsaný, jen jsem se neměla k tomu, abych ho konečně zveřejnila. Jsou sice důležitější věci, kterými bych se měla aktuálně zabývat, dokud mám dost času, ale lepší je prokrastinovat kreativně, když už. A zrovna teď není nic jiného, na co bych se dokázala dost dobře soustředit, takže aspoň zveřejním to, co jsem rozepsala.
Tentokrát jsem to měla zatraceně těžké - na seznamu mám In The Shadows od The Rasmus, což je aktuálně jediná rocková písnička, jež nevznikla před rokem 2000, kterou na tomto seznamu mám. A teď babo raď. Tak jsem sáhla po záložním řešení: Dnes se hodlám soustředit na starší metalové a rockové skladby, které znají všichni díky jejich riffům. Tedy vy, co metal neposloucháte. Ti, co metal poslouchají, znají i jejich názvy, interprety a někteří možná i text. To tedy znamená, že i tento článek je věnován spíše těm, co metal a rock neposlouchají, protože metalisté a rockeři tyto písničky, jak jsem výše uvedla, stejně dobře znají. Ale u všech bohů, já tam těch legendárních rockových a metalových písniček mám fakt neskutečné množství. A přístě bude bůhví co; možná to pojmu podobně jako dnes.


Rolling Stones - Satisfaction
Rolling Stones. Každý zná jejich logo, protože je "kůl", a tudíž ho často vídáte na tričkách náctiletých, které, když se jich zeptáte na jejich oblíbenou písničku od "Stounů", řeknou, že žádnou neznají. To je zaprvé pokrytectví a pozérství, neboť by člověk měl zásadně vědět, jaký má význam to, co hrdě prezentuje svým trikem (typická fráze: "Já je neposlouchám, ale ten "obrázek" se i líbil…"), a zadruhé je to řádný kec, neboť alespoň jednu písničku od Rolling Stones zná každý. I každý pozér. Aspoň ty riffy na začátku. No fakt. A název už jste taky možná slyšeli - jasně si vzpomínám, že jak melodie, tak název byly v seriálu Comeback. Vlastně i v upoutávkách na Comeback. Myslím.


Deep Purple - Smoke On The Water
Úvodní riffy písničky Smoke Of The Water taky znát musíte, jinak pojmu závažné podezření, že jste až doteď byli odstřižení od elektřiny, nebo nebyli v kontaktu s civilizací - celá písnička sice tak známá není, ale riffy patří k riffům už legendárním, refrén jste už určitě taky slyšeli… A možná už jste taky slyšeli příběh písničky, akorát já už si jej nepamatuji přesně, takže vám ho sem sepisovat nehodlám - nerada bych se v něčem sekla. Každopádně z písničky skvěle vyzařuje atmosféra tehdejší doby. Není divu, že je tak legendární.
A víte co? Jestli jste sledovali "Česko Slovensko hledá superstar", tak jste tuto skladbu mohli slyšet i v podání Mira Šmajdy, na to si náhodou vzpomínám, protože tehdy jsem tehdy jsem tu soutěž ještě sledovala. Jenže co si budeme povídat, originál je lepší - nic proti Mirovi, ale místy mu to ujíždělo a působil poněkud afektovaně. Ale snažil se do toho vžít, což se taky počítá… Jenže originál nepřekoná, i kdyby nevím co (a teď mě klidně vzteky sežerte, mně je to jedno).
PS.: Teď někdy byli v Pardubicích, pokud se nepletu.

Black Sabbath - Iron Man
Možná jste si nikdy nevzpomněli na název a to dost možná jen proto, že pod stejným názvem máte zavedený komiksového superhrdinu a film, ale i tady platí, že skladbu Iron Man znáte nehledě na to, jestli znáte název. Riffy zde jsou totiž jednoduché na zapamatování a chytlavé, takže se snadno ujaly a ujaly se natolik, že je doteď můžete slyšet naprosto kdekoliv. Například i v seriálu The Simpsons - tam se objevily v epizodě, kde šla Líza do voleb, vyhrála díky písničce a její oponent Nelson se snažil vytvořit vlastní písničku, kterou by zaujal, právě na základě slavné klasiky od "Sabathů". Jenže Iron Man e objevuje všude možně a ne jen v jedné epizodě Simpsonů. Ne nadarmo jsou tak známí, vždyť zřejmě právě díky kytaristovi Iommimu máme metal (samozřejmě jmen můžete najít víc, ale většina lidí se přiklání právě k té možnosti, že za charakteristickým zvukem heavy metalu stojí právě Iommi a Black Sabbath).
PS.: Sabbati tu byli tuším minulý rok.


AC/DC - Back In Black
Od AC/DC známe naprosto všichni Highway To Hell. Jenže tahle hard rocková pecka se proslavila natolik, že i jméno písně a skupiny znají naprosto všichni, takže pokud bych se rozhodla zmínit právě o ní, bylo by to zbytečné. Je tu ovšem ještě jedna skladba AC/DC, jejíž riffy jste slyšeli, ale název už se do povědomí lidí tak silně nezapsal a většina zná spojení slov "Back In Black" spíš od zpěvačky Amy Winehouse. A opět platí, jako i u předchozích písniček, že tady si lidé pamatují riffy, ale zbytek už je asi povědomý převážně metalistům a rockerům.
Pokud jde o AC/DC, tak jste možná ještě někdy slyšeli název "Hells Bells" a "Night Prowler", která se proslavila díky sériovému vrahovi Ramirezovi, který ji měl velmi rád stejně jako samotné AC/DC. Ale "Just sayin'"…


Cream - Sunshine Of Your Love
Co takhle něco hipísáckého na konec? Dobrá, já sama si až dodnes na název nevzpomněla, ale aspoň vidíte, jak moc platí, že někdy riffy a melodie předcházejí název. Což mi připomíná, že asi neznám nic hip hopového, protože v případě onoho "hudebního" žánru není čeho se chytit - jen žvatlání, které ani někdy nedává vůbec smysl. Snáz si zapamatujete něco tak moc psycho, jako je tato písnička. Že je celkem psycho (v porovnání s jinými) to asi poznáte sami. Ostatně pokud má být v reklamě, filmu nebo seriálu navozen dojem bezstarostné "flákací" atmosféry, často tam uslyšíte právě tohle. Ale aby napsali nebo řekli, o jakou písničku se jedná, to ne, to si člověk musí dohledat…


PS.: Kdybyste měli nějaké nápady na písničky, které jsou známé, ale lidé si nepamatují jejich názvy, klidně mi dejte vědět - každé rady si cením ;-)
PPS.: Přemýšlela jsem, že bych se zkusila přihlásit do AK a při té příležitosti změnila design blogu, tak bych ráda znala váš názor, co si o tom myslíte ;-)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sabča Sabča | Web | 15. března 2014 v 20:43 | Reagovat

vypadá zajímavě a dobrej článek ;-)

2 Kirma Lee Kirma Lee | 16. března 2014 v 19:01 | Reagovat

Nápady na songy zatím nemám, ale o tom AK se teď vedou maličko spory - i když přihlásit se tam samozřejmě můžeš ;) Jen bys bohužel musela čekat velmi dlouho, což nemusí být moc příjemné.

P.S.: Tenhle design mi bude chybět :(

3 Gabriel Decay Gabriel Decay | E-mail | Web | 17. března 2014 v 19:30 | Reagovat

Tyhle skladby je hřích neznat :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama