Tipy na dobré méně známé kapely VII

4. srpna 2014 v 17:10 | Morticia Lehtonen |  Tipy na dobré méně známé kapely
Už nějakou dobu (dlouhou dobu) jsem nepřidala žádný článek s méně známými dobrými kapelami. Částečně to bylo i proto, že jsem se nemohla rozhodnout, které kapely vybrat. Nakonec jsem se rozhodla, že nejprve prostě napíšu článek o kapelách, které mám lépe naposlouchané nehledě na národnost, i když jsem původně měla v plánu vybrat kapely z některé ze zemí, odkud mám momentálně favoritů nejvíce. Takto je to prostě nejjednodušší, takže i když v tom můžou vznikat trochu zmatky (což doufám, že se nakonec nestane), tak to vyřeším tímto způsobem. Sice tentokrát půjde jen o čtyři kapely, ale potřebuji nějaký čas na to, abych aspoň trochu naposlouchala i další kapely :-).
A to mi připomíná ještě něco: Pamatujete na kapelu Eponine, kterou jsem vám představila dříve? Ujal se jich americký producent a letos budou rovnou vystupovat na Made Of Metal festivalu v Hodoníně, což je úspěch vzhledem k tomu, že sotva začali :-). Držme jim všichni palce, ať se jim daří i dál :-).


Delia
Začněme ukrajinskou symphonic metalovou kapelou Delia. Narazila jsem na ně náhodou, když jsem hledala slovanské metalové kapely kvůli prezentaci do jednoho semináře, který jsem měla minulý semestr společně s Amaranthes a týkal se slovanské hudby.
Jde o kapelu velmi zajímavou, která si zaslouží šanci, protože má potenciál. Navíc je dělá jedna věc velmi zajímavými - jejich zpěvačka Anastasia Pochází z města Pripjať, které se nachází poblíž Černobylu, a když v roce 1986 došlo v Černobylu k přehřátí reaktoru a následnému výbuchu, byla jednou z těch, které bylo třeba evakuovat. Také o tom má kapela skladbu. Ta se jmenuje "Dead City", ale vás bude zajímat více skladba "Fire", která se mi hlavně zdá hudebně zajímavější ne právě zmíněná "Dead City". Ve skladbě "Fire" můžete slyšet orientální prvky, které dělají hudbu kapely zajímavější a originálnější - nebudu nikomu nic nalhávat: "Dead City" je prostě typický symphonic metal, kde už se slévá hudba mnoha různých kapel, které nedokážou přijít s vlastním hudebním rukopisem, který by je od ostatních kapel odlišil. To ovšem neplatí u "Fire", což je skladba, která by měla určovat jejich zvuk (tedy bylo by to nejlepší).
Ještě jedna věc vás může na kapele Delia zaujmout - je to velmi zajímavý příjemný hlas zpěvačky Anaastasie. Rozhodně nejde o sopranistku (spíše o mezzosopranistku, ale protože její celkový rozsah neznám, ruku do ohně bych za to nedala - v tom určování se snažím být opatrná) jako u většiny kapel, což je velmi příjemná změna.
A teď už vás nebudu svými kecy otravovat; prostě si užijte skladbu "Fire" :-)

Delia - Fire (Kdykoliv tuto písničku slyším, vpomenu si na Neiru ;-D)

Delia - Vohoň (Ukrajinská verze. A ano, má tam vážně být "H" :-))

GjeldRune
Před ruskou folk metalovou kapelou GjeldRune musím vážně smeknout - před poměrně krátkou dobou vydali své debutové album, ale už teď mají vlastní hudební rukopis, který je odlišuje od jiných kapel, znějí velmi vyspěle, mají obrovský potenciál a je vidět, že dobře vědí, co od své hudby čekají. Ještě nikdy se nestalo (kromě Final Fiction, kteří už tou dobou ale měli zkušenosti i se skládáním i nahráváním), aby mě tak mladá kapela zaujala, jako se to povedlo právě GjeldRune. Nevím, jak to bude připadat vám, ale jako někdo, kdo má folk metal rád a za tu dobu, co jej poslouchá, už mnohokrát slyšel, jak zní stereotypní folk metalová kapela, která jen opakuje něco, s čím kdysi přišla jiná kapela a sto dalších se toho chytlo, můžu s čistým srdcem říct, že GjeldRune se povedlo přijít s něčím novým neotřelým. Pokud folk metal posloucháte, zřejmě si toho taky všimnete. Každopádně mají velký potenciál dotáhnout to dál. Vlastně už jen to, že před nějakou dobou předskakovali skupině Arkona, je úspěch. Myslím ale, že jen u toho nezůstanou :-). Ještě něčím se ovšem liší: Pokud se ve folk metalu trochu orientujete, možná víte, že ve většině východoevropských kapel mají zpěvačky. Tady je ale frontmanem osoba mužského pohlaví, což dobře koresponduje s hudbou, kterou kapela tvoří. Tematicky mi připadají jako mix Arkony a Sabaton, což je ve folk metalu taky celkem zajímavé a zároveň celkem příjemná změna :-).
Jinak, pokud navštívíte jejich stránku gjeldrune.com, všimnete si, že ji můžete najít i kompletně přeloženou do češtiny. Jsou tam nějaké chybičky, ale je víc než jasné, že google překladač k přeložení použit nebyl. O překlad do češtiny se totiž postaral kytarista a flétnista kapely Fedor Nazarov, který na vysoké škole v Moskvě češtinu studoval. Je celkem zajímavé, že se rozhodl právě pro češtinu, každopádně má mou poklonu za to, že se ji naučil :-).
Jen doufám, že u originality zůstanou a zároveň budou svou hudbu dál vyvíjet. Moc bych si přála, aby se jim povedlo zařadit mezi známé folk metalové kapely - opravdu si to totiž zaslouží :-).

GjeldRune - Ataka Mertvecov (Tato skladba mě zaujala asi nejvíc, zvláště pak tak eskalace na konci :-))

GjeldRune - Bojevaja (Pokud máte radši veselejší písně, možná vás zaujme spíše Bojevaja ;-))

Natural Spirit
Podobným způsobem, jakým jsem narazila na kapelu Delia, jsem objevila i ukrajinskou folk metalovou skupinu Natural Spirit. Nenechte se ale zmást - anglicky nezpívají.
Hlas zpěvačky mi místy připomíná hlas Máši z Arkony a podobní jsou Arkoně i tematicky (i když místy evidentně hledají inspiraci i v pohádkách), jejich hudba ale není tak tvrdá, takže pokud někoho Arkona z tohoto důvodu odradila, může zaměřit svou pozornost právě na Natural Spirit :-). Víc k tomu není ani co dodat - prostě se popis jejich hudby dá shrnout jednoduše a pouze jedním souvětím, což se, pokud píšete takové články, hodí :-). Každopádně si myslím, že šanci si zaslouží.

Natural Spirit - Kupala

Natural Spirit - Syta Rosa (4:05 - Taky vám to tak silně připomnělo Mášu z Arkony? :-))

Revontulet
Tato dvoučlenná ruská kapela je typicky symphonic metalová kapela, jednou věcí se však naprosto vymykají symphonic metalovému stereotypu. Stejně jako v případě zpěvačky Anastasie z výše zmíněné skupiny Delia jde o hlas. Alexandra, která je vokalistkou kapely Revontulet, má hlas ovšem ještě hlubší. Určitě mi i vy sami dáte zapravdu, že zní opravdu ohromně. Jen by to chtělo i originální náboj samotné hudbě, protože, jak říkám, ani sebelepší hlas a zpěv nemůžou naprosto zachránit hudbu. Na druhou stranu znějí i tak poměrně dobře.
Takovou zajímavostí může být i to, že kapela se zdá býti velmi fascinovaná Finskem, takže Finofilové by si s nimi měli dozajista co říct. Ostatně nahráli Skladbu "Suomi" a coverovali skladbu "Erämaan Viimeinen" původně od finské skupiny Nightwish a vážně zajímavě se to poslouchá, protože oproti hlasu Jonsu z kapely Indica je rozdíl vážně patrný (I když mi tam místy nesedí ty bicí) :-D :-). Alexandra také vytvořila covery skladeb "The Heart Asks Pleasure First", což je cover verze jednoho velmi známého soundtracku Michaela Nymana, a "The Escapist" které vytvořili opět Nightwish (na těch coverech je dobře slyšet, že pokud Alexandra nemůže něco vyzpívat, napodobuje operu ;-D).

Revontulet - The Pianist Of The Darkest Night

Revontulet - Erämaan Viimeinen

Alexandra - The Escapist

Alexandra - The Heart Asks Pleasure First

Tím pro dnešek končím. Pokud znáte nějaké dobré kapely, které nejsou moc známé, ale zaslouží si pozornost, budu ráda, pokud mi je doporučíte. Pokud ale nikdo nic nedoporučí, nic se neděje - na seznamu mám ještě hodně kapel, o kterých se v budoucnu chystám psát :-).

Než se ale zcela vrátíte k tomu, co jste dělali předtím, než vám přišel pod ruku tento článek, ráda bych vás poprosila, abyste alespoň jednu z těchto kapel podopořili - třeba sdíleli video na facebooku, což by bylo asi nejlepší. Samozřejmě bych byla ráda, pokdu byste sdíleli rovnou celý článek, ale jakákoliv pomoc se cení, tak dejte těmto mladým kapelám prosím šanci :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zdebra Zdebra | Web | 4. srpna 2014 v 20:35 | Reagovat

Delia nezní špatně, ale víc mě spíš zaujalo to Dead City než Fire.
Ti GjeldRune zní dobře, ale zpěv mi tam nějak vadí.
Název Natural Spirit mi něco říká. Asi jsem je někde už zahlídla, když jsem hledala nějaké další skupiny. Ti se mi z uvedených skupin zatím líbí nejvíc. U té druhé písničky od nich mám chvilkama pocit, jako bych slyšela Mášu. Škoda, že nejsou na spotify, abych si toho poslechla víc.
Hm, ta Alexandra z Revontulet má zajímavej hlas. Na jejich album jsem už někde narazila. Jen jsem si to ještě neposlechla. Mám co dohánět. V Erämaan viimeinen mi taky nějak nesedí ty bicí. Ale aspoň je vidět, že nepoužili instrumentálku. No, možná nějaký ty samply tam budou. A tím hlubokým hlasem mi chvilkama v Escapist připomíná Malenu Ernmann.
Ještě jsem si od nich pustila Master of Puppets a hned na začátku mi v hlavě hráli Van Canto. Ale to tak mám i u originálu. :-D Ale zní to dobře, jak tam jsou přidány ty symfonické prvky.

K doporučení mě napadají skupiny Neopera z Německa a Imperial Age z Ruska. A ještě mě napadá skupina Dragony, kde je nynější zpěvák Visions of Atlantis. Mají být i na Made of Metal.
Kamarádce jsem poslala The Heart Asks Pleasure First. A na fb asi sdílím Master of Puppets. A Natural Spirit bych taky mohla. Snad na ně hned nezapomenu, jak je u mě většinou zvykem, když si něco poslechnu.

2 Marja Virtanen Marja Virtanen | Web | 5. srpna 2014 v 12:31 | Reagovat

Ty kráso, ta zpěvačka ze skupiny DELIA má ale hlas O.o To je nádhera. Ani ti Revontulet nejsou špatní, ale ten hlas Anette se tam přece jen hodí lépe (originál je prostě originál :D

3 Andreas Andreas | 28. srpna 2014 v 19:30 | Reagovat

Super článek. Kudos.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama