Spooky playlist

31. října 2014 v 20:19 | Morticia Lehtonen |  Melodie prokleté písně
Už dlouho jsem se tu, jak vidno, neobjevila a asi zase jen tak neobjevím vzhledem k tomu, kolik mám (nebo spíš nemám) času. Ale tuto příležitost si nemohu nechat ujít - ne dnes.
O čem to mluvím? O nové rubrice, nad kterou přemýšlím už dlouho - týká se playlistů pro různé příležitosti, které s vámi chci sdílet (ty playlisty, pochopitelně). A že je dnes Halloweem, zítra a pozítří Dušičky a k tomu se touto dobou slaví i pohanský svátek Samhain, rozhodla jsem se vytvořit spooky playlist. To slovíčko "spooky" se do češtiny překládá jako "děsivý", ale od všeho, co se tímto slovíčkem dá označit, se věci, které se dají označit slovem "spooky" liší v tom, že spooky věci nejsou čistě děsivé. Spíš hravě děsivé, což se pro tento den podle mě hodí. Ne, že by se k tomu čistě děsivé věci (v tomto případě písničky) nehodily, ale zůstanu radši jen u tohoto, protože minimálně v metalu je děsivých písniček mnoho, takže bych měla mnoho práce ;-D. A děsivé může být navíc vlastně cokoliv - záleží jen na úhlu pohledu.
A ještě něco: Než přejdu k samotnému playlistu, dovolte mi něco málo říct o vybraných skladbách :-).


Amberian Dawn - Circus Black a Charnel's Ball:
Finská symphonic metalová skupina má mnoho skvělých písniček a mezi nimi i tyto dvě, které se svou atmosférou pro tuto píležitost skvěle hodí. Do plalistu jsem zařadila verze nazpívané jak původní zpěvačkou AD Heidi Parviainen, i verze písniček nazpívaných její následovnicí Päivi "Capri" Virkkunen.
Zrovna od Heidi bych jsem zařadila i něco z její sólové kariéry, ale zrovna písničku, kterou bych vybrala, na youtube nenajdete - pouze jako součást delšího videa a to jen ukázku.

Voltaire - Day Of The Dead:
O tomto hudebníkovi jsem se dozvěděla teprve před poměrně krátkou dobu, ale skladba Day Of The Dead vyprávějící o mexickém svátku mrtvch, mě zaujala. Je chytlavá a energická, i když nemá po melodické stránce moc hravě děsivou atmosféru (minimálně ne ve srovnání s jinými skladbami ze seznamu). Spíš mi na ní vadí ta španělština na konci, protože španělštinu obecně nemám ráda, ale snesu to.

Danny Elfman - Remains Of The Day a This Is Halloween:
Skladatele Dannyho Elfmana znáte díky jeho časté spolupráci s režisérem Timem Burtonem, což už hovoří samo za sebe. Osobně zbožňuji mnoho z jeho skladeb, ale ze všech nejvíc asi swingovou Remains Of The Day (Asi jste čekali Victor's Piano Solo, kterou mám taky velmi ráda, ale Remains Of The Day je prostě nejlepší).
Samozřejmě jsem nemohla zapomenout ani na This Is Halloween. Chtěla jsem k původní verzi přidat i cover Marilyna Mansona, ale nechci v tom vytvářet větší zmatek, než jsem v tom omylem udělala :-).

Indica - Children Of Frost:
Tato písnička od finské rockové kapely Indica je sice tematicky věnována zimě a je stejně mrazivá, ale pro její skvělou atmosféru jsem ji sem nemohla nezařadit. Ne nadarmo je to moje zcela nejoblíbenější skladba od této kapely.

Lordi - Granny's Gone Crazy, Horifiction a Something Wicked This Way Comes:
Bez písniček finské kapely Lordi by to nebyl ten správn spooky playlist. Samozřejmě bych sem zařadila víc písniček, ale takových, co by se sem teoreticky hodily, je poměrně dost, takže jsem vybrala jen ty, co se sem hodí nejvíce. Možná se divíte, proč tu není i Would You Love A Monsterman, Blood Red Sandman nebo Devil's Lullaby, ale podle mě jsou tyto tři vybrané pro tuto příležitost perfektní. A taky jsem nechtěla pořád přebírat, nakonec bych s tím stejně nebyla dost spokojená.
Mimochodem, doporučuji husí kůži nahánějící skladbu The Rebirth Of The Countess, na kterou jsem si bohužel vzpomněla příliš pozdě a pidávat ji do playlistu už s nějvětší pravděpodobností nebudu - ze stejného důvodu jako v případě cover verze skladby This Is Halloween od M. Mansona. Pokud bych si ale vzpomněla na nějakou další píseň od již zmíněného umělce / zmíněnch umělců, asi bych k tomu nakonec přistoupila a minimálně jednu z písniček bych přidala...

Nightwish - Scaretale a Ghost River:
Tady byla volba jasná - ani bez těchto dvou skladeb by se tento playlist neobešel. Původně jsem zvažovala i Slow, Love, Slow, ale z ní asi běhá mráz po zádech jen mně - spojuji si je totiž s věcmi, se kterými si písničku spojit nemůžete, což mně osobně připadá jako škoda, protože tyto vzpomínky patří k těm zajímavějším :-).
Nicméně jsem uvažovala také o tom, že bych pro ty, co preferují nynější zpěvačku Nightwish Floor Jansen přidala také verze nazpívané jí, ale zrovna Ghost River a Scaretale sedí díky charakteristickému vysoce položenému pisklavému hlasu spíše bvalé zpěvačce Nightwish, Anette Olzon - má to lepší makabróznější atmosféru :-). Samozřejmě chápu, pokud to někdo vidí jinak, ale pokud si nebudou stěžovat masy nespokojench lidí, nechám to tak :-)
PS.: Dvě verze skladby Scaretale jsem vybrala proto, že se obě liší a taky proto, že jen jedna verze je přímo z filmu Imaginaerum, takže je i na co se dívat. Bohužel je zkrácená, takže jsem přidala i verzi z alba.

Powerwolf - Night Of The Werewolves:
Bez vlkodlaků to nejde. Navíc je tato písnička má nejoblíbenější od Powerwolf, takže jsem ji přidat prostě musela. Je to jedna z těch písniček, která vás i s v případě, že máte pedstavivost poněkud chatrnější, přenese v myšlenkách úplně jinam.
Pokud jde o samotnou skladbu, původně jsem nechtěla věit, že to zpívá Attila Dorn. Abych pravdu řekla, úplně jistá si tím nejsem doteď...

Tarja - Anteroom Of Death:
Tarja je elegantní dáma a Anteroom Of Death sice není až tak hravě děsivá, ale v tomto případě je hravost nahrazena úžasnou elegancí. Prostě Tarja. Jinak to ani popsat nejde. Tarja je v tomto případě vysvětlení samo o sobě :-)

The Speakeasies' Swing Band - Black Swamp Village:
O této kapele jsem se dozvěděla teprve nedávno (stejně jako o Voltaireovi) a v tomto pípadě nečekejte žádný metal, ale doufám, že se i tak zalíbí. Swing ještě nikdy nikoho nezabil. Myslím.

XIII. století - Kabarette Voltaire:
Tato česká gothic rocková kapela má sice mnoho dobrých písniček a mnoho z nich by se hodilo do tohoto playlistu, ale Kabarette Voltaire je mimo jiné i pro svou eleganci, která se v tomto případě nevylučuje s makabrózností, mojí srdeční záležitostí. I když pokud jde o tu eleganci, na Tarju pořád ještě nemá.

Siouxie And The Banshees - Face To Face:
Podobná situace jako v případě pedchozím nastává i tady. Jen s tím rozdílem, že tady nezpívá muž, ale uhrančivá Sioxuie Sioux s temným podmanivým hlasem. Mimochodem, jde o skladbu, která byla použitá v jednom z filmů o Batmanovi. A pokud se nepletu, podílel se na ní i Danny Elfman, což je poměrně pochpopitelné vzhledem k tomu, že film, ve kterém se objevila, reříroval Tim Burton.

Delain - A Day For Ghosts:
Skladba A Day For Ghosts není zrovna hravě děsivá, ale protože mám Delain ráda, nemohla jsem vás o požitek z poslechu ošidit. Mimochodem zde můžete slyšet zpěvačku Liv Kristine z kapely Leaves' Eyes a Marca Hietalu z Nightwish. Jen Marco mi tam upřímně zrovna dvakrát nesedí, ale i tak mám tuto písničku ráda.

Playlist najdete zde


Jinak se omouvám, že píši až tak pozdě - bohužel jsem musela udělat jeden on-line test do jednoho předmětu, kter mám zapsán. Ale do půlnoci času dost ;-D

Mimochodem, pokud byste měli nějaké výhrady nebo mi chtěli doporučit nějaké další tematické písničky, klidně se vyjádřete v komentářích - diskuzím se nebráním a nové písničky si poslechnu ráda :-). Jen, pokud mi doporučíte něco nového, nebudu k tomu psát samostatný popis, jen napíši k ostaním skladbám.

EDIT: Nakonec jsem přidala i The Rebirth Of The Countess od Lordi, Moondance od Nightwish a Last Of The Living Dead od Powerwofl. A taky Touch Like Angel Of Death od Children Of Bodom - tato písnička by mohla být někoho až moc tvrdá, ale protože Children Of Bodom je jedna z mých naprosto nejoblíbenějších kapel, kašlu na to - můžete to přeskočit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marja Virtanen Marja Virtanen | Web | 31. října 2014 v 23:05 | Reagovat

Sestřičko, koukám, že ti do slovníku přibylo nové, zajímavé slovíčko "makabrózní" :D Proč jsem si perkele představila makaróny s kečupem? :D

Siouxsie and the Banshies, moje srdcovka, co se týče tohoto singlu (který má i takový "erotický nádech", další pak XIII. Století, od kterého sem můžeš dát v podstatě vše (stejně tak i od Powerwolf) a v halloweenské náladě nešlápneš vedle :D
A nějak si nedokážu vysvětlit, proč jsem tu zabohy hledala Turisas, i když jsem dost dobře věděla, že tu nebudou :D

2 Ly Ly | Web | 17. listopadu 2014 v 12:56 | Reagovat

Skvělý playlist, zase jsem si rozšířila obzory o několik zajímavých interpretů, a Children of Bodom nesmí chybět v žádným playlistu! :D Kiitos :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama