Písničky, které (ne)znáte + Vánoční playlist

22. prosince 2014 v 18:59 | Morticia Lehtonen |  Skladby, které neznáte
Mám další dobrou příležitost k napsání článku o méně známých skladbách a současně to propojit s dalším playlistem. Sice bych měla dělat něco produktivnějšího (například některou z esejí, které jsou po nás žádány), ale (možná poněkud chybně, to uznávám) teď, když jsou ty svátky, mám snad i já právo na odpočinek, no ne? (Dobře, tak možná ne, však se zas hned vrátím k esejím… Možná…)
Pokud jde o mě, tak aktuálně poslouchám Arkonu a taky nějakou klasiku (momentálně jsem si oblíbila Fibicha) a jakákoliv vánoční atmosféra tu i díky teplému počasí jaksi chybí (a to jsem si pěkně prosím dokonce ozdobila stůl), ale koledy chybět nesmí. Pravda, zaměřila jsem se spíš na klasické skladby spojené s Vánocemi a něco dalšího kolem, nicméně ta souvislost s Vánocemi tam je a určitě jde o lepší skladby, než jsou ty moderní popové cajdáky jako například od Wham a té uječené Američanky, která na tom postavila svou kariéru a já si ani za bohy nevzpomenu, jak se jmenuje (aspoň mám v hlavě víc místa na důležité věci).
Jinak české koledy zmiňovat nebudu - ty tu zná každý (ale do seznamu je taky přidám, pokud nenajdu jen "samohrajkové" verze, i když mám pocit, že těch už máte stejně všichni plné zuby) ;-)


Pochod (Louskáček) - Čajkovskij
Jedna z v tomto článku prvních zmíněných skladeb doprovázejících balet Louskáček. Hudbu napsal ruský skladatel Petr. I. Čajkovskij, kterého znají všichni a mnohdy právě zásluhou Louskáčku, s nímž si jeho jméno dokáže většina lidí správně spojit, neboť je to společně s hudbou k baletu Labutí jezero jeho nejslavnější dílo, které k Vánocům neodvratně patří a hojně jsou skladby z Louskáčku využívány například v různých seriálech (například v The Simpsons). Horší je ale spojit si správně jednotlivé skladby s jejich názvy, pro některé je problém i samotné přiřazení písní k autorovi nebo baletu, i když obojí je lidem, jak jsem uvedla na začátku, dobře známo stejně jako skladby samotné.
A pokud jde o mě, když jsem byla malá, Louskáčka jsem zbožňovala, díky čemuž se stal Čajkovskij na nějakou dobu mým nejoblíbenějším skladatelem (doteď mám jeho díla velmi ráda) a právě Pochod (angl. "March") byla jedna z mých nejoblíbenějších skladeb.

Trepak (také "Ruský tanec", z baletu Louskáček) - Čajkovskij
Na řadě je Ruský tanec, jinak také Trepak. Ten jsem měla ještě radši než Pochod - pro mě správně divoký, živý a temperamentní. Troufnu si dokonce říct, že to byla můj nejoblíbenější skladba. Zkrátka není divu, že si celkově i u ostatních našel takovou oblibu.

Tanec fléten (Louskáček) - Čajkovskij
Další skladba, kterou z baletu Louskáček znají všichni (a netvrďte, že ne). Pravdou sice je, že známější je spíš úvod samotné skladby, což je sice škoda, ale oddělit se to od sebe pochopitelně nedá (a kdo by to taky dělal, že). Navíc on se ten motiv ze začátku průběžně opakuje :-)

Květinový valčík (Louskáček) - Čajkovskij
Tuto skladbu z baletu Louskáček zná podle mě taky každý. Však je to jedna z nejslavnějších Čajkovského skladeb vůbec, a i kdyby to nebylo součástí vánočních epizod různých seriálů a soundtracků k vánočním filmům (jakože je), tak Květinový valčík zná prostě každý a přes to podle mého názoru zkrátka nejede vlak. A doufám, že to tak i zůstane (a to i v případě ostatních skladeb) :-)

Dance Of The Sugar-Plum Fairy (Louskáček) - Čajkovskij
Dobře, nepamatuji si, jak se ta skladba přesně jmenuje česky a hledat se mi to nechce (stejně jako u těch následujících), protože k Louskáčku najdete česky tak maximálně děj, skladby už ovšem ne (aspoň ne tuto - hledala jsem to už jednou), ale řekněme, že by se to dalo přeložit jako "Tanec švestkové víly" (fakt netuším, jak to má být přesně).
I tady stejně jako v případě Tance fléten je známý hlavně jemný a hravý úvod, to mi asi dáte zapravdu i vy ;-)

Ave Maria - F. Schubert
Dobrá, dobrá, uznávám, že Ave Maria zná každý a dokonce si to snad dobrých 90% lidí dovede s konkrétní skladbou (možná jsem moc velká optimistka, ale Ave Maria je prostě známá), ale že za tím stojí skladatel F. Schubert, už podle mě není všem tak známé (alespoň ne těm, co se hudbě nevěnují) a navíc to jakožto klasická vánoční skladba nemohlo v mém seznamu chybět.
Jinak, vybrala jsem originální verzi v němčině, i když mám pocit, že zrovna němčina se ke koledám moc nehodí (jó, takoví Rammsteini, to je jiná) :-D. Ale co, i Tichá noc je původně německá koleda Stille Nacht (snad jsem to napsala správně - němčina je mi věcí neznámou), o O Tannenbaum ani nemluvě a nikdo s tím nic nenadělá. Jinak se mi ale němčina (celkem) líbí - je to takový zajímavý jazyk a zajímavé věci měly vždy moji pozornost, ale ke koledám mi to fakt moc nesedí ;-D

Ščedryk - ukrajinská koleda známá jako "Carol Of The Bells", autor: Myloka Leontovyč
(to tvrdé y tam opravdu má být)
Pokud jde o tuto koledu, bohužel k ní mám takovou zvláštní vzpomínku svázanou s ne zrovna dvakrát příjemným člověkem, ale stejně mám tuto skladbu ráda. Je jemná a k Vánocům prostě patří (lépe než němčina). Proslavila se ale jako Carol Of The Bells, takže pokud ji někdo zná a to právě pod tímto názvem, stejně většinou neví, že Carol Of The Bells není originální verze, a že určitě to není koleda americká, jak může vyplynout z faktu, že se často objevuje i v seriálech a filmech právě z Ameriky. Na druhou stranu právě díky tomuto se tak proslavila, takže přidávám obě verze.

God Rest Ye Merry Gentlemen
K této koledě toho moc psát nebudu. Snad jen to, že si ji můžete pamatovat z vánoční epizody Mr. Beana, kde Mr. Bean diriguje hudebníky pochodující po ulicích a hrajících koledy. Jinak (a možná je to tím melancholickou atmosférou) právě tato koleda patří z těch nečeských k mým nejoblíbenějším. Pokud se vám tato koleda líbí, mohli byste si oblíbit i koledy We Three Kings a O Come, O Come, Emmanuel, které sice nejsou tak známé (ne u nás), ale jsou podobně laděné:-)

Good King Wenceslas (Dobrý král Václav) - anglická koleda
Myslím, že i tuto koledu každý zná - ostatně objevila se v seriálu The Big Bang Theory, kde ji zpíval Sheldon. Nicméně, i když je o českém knížeti sv. Václavovi, česká není. Nebo ne docela - jde o přeloženou báseň Václava Aloise Svobody, o jejíž anglický překlad se postaral John Mason Neale a hudební podklad je jarní koleda Tempus adest floridum. Já měla český překlad (nebo originální verzi?) v knížce zcela věnované Vánocům, ale víc jsem jako dítě nevěděla. Mě tehdy zaujalo jen to, že je o sv. Václavovi a o víc jsem se moc nestarala.

Další známé vánoční skladby jsou například Overtura z baletu Louskáček (která ovšem není tak známá jako jiné skladby z onoho baletu, takže jsem ji neuváděla), pochopitelně skladba We Wish You A Merry Christmas, Adeste Fideles, Deck The Halls, Hark The Herald Angels Sing, O Come All Ye Faitful (angl. verze Adeste Fideles) a někdy se s Vánocemi spojuje i "The Skater's Waltz" (český název neznám) od Emile Waldenteufela.

Metalistům doporučuji i písničky "We Wish You A Metal XMas" - na YT najdete videa :-)

PS.: Pokud by mi chtěl koledy jakožto metalistce něco vyčítat, tak se musím obhájit tím, že už odmala jsem taková, že bez koled prostě nemám Vánoce (a to nejsem věřící) :-D

Playlist zde

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zdebra Zdebra | Web | 22. prosince 2014 v 21:03 | Reagovat

Tak podle názvů znám jen Ave Mariu, We Wish You A Merry Christmas, Adeste Fideles (moje oblíbená). A samozřejmě Tichou noc.
Zítra (nebo později) si to pustím a třeba něco budu znát.
Taky moc nemusím ty americké popové vánoční písničky. Celkově mám radši tu klasiku. A ani metalové předělávky koled nijak nevyhledávám, nějak se mi to nehodí. Vždycky poslouchám Tarju, Lucii Bílou, Gregorian, Sarah Brightman. A do toho ještě něco.

2 Marja Virtanen Marja Virtanen | Web | 22. prosince 2014 v 21:10 | Reagovat

Já si prostě pustím film a písničky z Nightmare Before Christmas a je to :D :D

3 Zdebra Zdebra | Web | 23. prosince 2014 v 13:33 | Reagovat

Hm, tak hned tu první skladbu od Čajkovského znám. Tu druhou taky, ale znám to ze Sám doma. Ten Waltz of the Flowers jsem už taky někdy slyšela. Dance of Sugar-Plum Fairy znám, ta se mi hned vybavila při názvu Louskáček, jen jsem nevěděla název skladby.
O Tannenbaum jsem už asi slyšela ve škole v němčině, ale už si to moc nepamatuju. Ale zní to pěkně.
Carol of the Bells znám. Od toho sboru to zní pěkně.
God Rest Ye Merry, Gentlemen znám z Mr. Beana, jak diriguje.
Ta skladba od The Piano Guys je pěkná.
Deck the Halls znám, jen jsem doteď neznala název. To samý Hark the Herald Angels Sing, teď už to konečně vím.
Omlouvám se, že to není v jednom komentáři.

4 Morticia Lehtonen Morticia Lehtonen | Web | 25. prosince 2014 v 23:31 | Reagovat

[1]: Tarju taky na Vánoce poslouchám, ale přece jen jsem hlavně ty, v nichž hraje orchestr nebo zpívá sbor či větší skupinka lidí :-)

[2]: TNBCH je super film, ale třeba "O Come, O Come, Emmanuel" zpracovaná duem The Piano Guys by se ti určitě líbila - tu bych mohla i já poslouchat i mimo Vánoce :D

[3]: To je v pohodě - já jsem ráda za každý komentář :D. A hlavně jsem ráda, že playlist posloužil svému účelu :-)

5 Zdebra Zdebra | Web | 27. prosince 2014 v 15:21 | Reagovat

[4]: Teda já Tarju poslouchám celoročně (i něco vánočního si v létě pustím), spíš u nás je puštěná přes Vánoce TV, takže toho moc pak neposlouchám. Spíš poslouchám v období adventu.

6 Sabča Sabča | Web | 3. ledna 2015 v 21:46 | Reagovat

ahojky chci se omluvit, že jsem tu strašně dlouhou dobu nebyla. Mě nebavil blog, tak jsem ho pozastavila na dlouhou dobu. Tak se nezlob. Jinak přeju hezký nový rok 2015 jako přeju všem svým SB. Jinak už ho pomalu začínám zase rozjíždět tak pokud chceš, mrkni se a klidně zanech koment to je na tobě jinak hezký dez

7 Morticia Lehtonen Morticia Lehtonen | Web | 21. ledna 2015 v 11:54 | Reagovat

[5]: Já naopak moc nesleduju televizi, takže mám naopak na poslouchání hudby dost prostoru :-)

[6]: V pořádku, vždyť já tu taky často nejsem i několik měsíců :-)
A děkuju, tobě taky hezký rok 2015 (opožděně, ale přece) :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama