Nejlepší cover verze, vol. 1

30. června 2015 v 15:40 | Morticia von Lundenburg |  Melodie prokleté písně
Už nějakou dobu jsem přemýšlela, že bych napsala článek na téma cover verze. Tedy ne, že bych na toto téma psala nějakou úvahu, ale vybrala dobré cover verze, které stojí za poslech. Nastal však jeden zásadní problém: Já takových cover verzí znám kopy a není možné, abych do jednoho článku nacpala padesát videí cover verzí a k tomu stejné množství verzí původních.

Plán a) Zaměřím se pouze na cover verze z naprosto odlišných žánrů, takže žádné takové, že budu psát například o metalové cover verzi rockové nebo rovnou metalové písničky, protože to jsou dva vzájemně podobné žánry. Místo toho budu psát například o metalových či rockových coverech písniček popových atd.
Plán b) Písničky rozdělím do několika článků po deseti.

Začínám nejlepšími cover verzemi, které jsem objevila, protože interprety, kteří je předělali, znám a dostala jsem se k nim přirozenou cestou. Ne přes videa na youtube, která jsou na takové cover verze zaměřená (jakože i taková jsou). Vezmu to hezky podle abecedy.


Avantasia - Lay All Your Love On Me (originál ABBA)
Muzikál Mamma Mia jistě všichni dobře znáte. Já si pamatuji, že jednou, když tento muzikál vysílali, zrovna jsem vešla do obývacího pokoje, kde byla televize spuštěná a to zrovna na programu, kde to bylo vysíláno. Vzpomněla jsem si, že tuto písničku mám ráda jen… Jen ten žánr není jaksi můj šálek čaje (i když ani to mě neodradí od toho, abych si to vjimečně poslechla i v původní verzi). Proto jsem se rozhodla udělat jednu věc, která je pro mě celkem typická: Najít metalovou cover verzi. Tedy jestli nějaká je, protože ne na každou písničku existuje metalová či rocková cover verze. Nakonec se nějaké našly, jenže z těch všech se mi líbila jen jedna, a sice tato cover verze od projektu Avantasia.
PS.: ABBU zmíním i přístě.

Originál od kapely ABBA

Cover verze

Edguy - Včelka Mája (Znělka dětského seriálu, nazpíval Karel Gott)
Kapela Edguy a projekt Avantasia mají společnou jednu zásadní věc a to frontmana, kterým je Tobias Sammet. Jinak se od sebe liší a to nejen žánry, ale také tím, že od Edguy se na rozdíl od Avantasie dočkáte mnohdy i lecjakých ztřeštěností, jakou je například písnička Love Tiger a mnoho dalších. No a teď i cover verze písničky, kterou všichni známe z dětství.
Poprvé ji, pokud se nepletu (pokud ano, tak mě prosím neskalpujte), skupina zahrála minulý rok na Zimním MORu a tehdy německy (neboť jsou to Němci). Letos Edguy vystupovali pro změnu na plzeňském Metalfestu a i tady cover verzi Včelky Máji zahráli, tentokrát však česky. Za mě dobrý!

Cover verze od Edguy
(originál podle mě znají všichni natolik dobře, že ho sem ani dávat nebudu :-))

Helia - Alejandro (Lady Gaga)
Pamatuji si, že v době, kdy jsem s blogem začínala, byla zrovna velmi populární písnička Alejandro od Lady Gaga a k tomu se hned vyrojily různě pojaté cover verze. Mezi nimi i kopa metalových, rockových či metalcorových, i když jen jedna mě zaujala natolik, abych si ji oblíbila i přesto, že stylově není tak docela můj šálek čaje (asi bych měla najít nějakou jinou frázi se stejným významem, abych se pořád neopakovala).
Nemůžu tvrdit, že by byl originál špatný, ale kytary… Kytary FTW! Každopádně v případě, že nemáte rádi growling/screaming a přesto jste zvdaví, raději přeskočte rovnou na refrén, i když osobně bych vám doporučila poslechnout celou skladbu.

Originál: Lady Gaga

Cover verze: Helia

Children Of Bodom - Oops, I Did Again (Britney Spears)
V cover verzích se vyžívají i finští Children Of Bodom a smysl pro humor se jim taky rozhodně nedá upřít. Ostatně když hrajete směs melodic death metalu a thrash metalu, místy s prvky power metalu či dokonce black metalu (nehledě na to, jak podivné vám to může připadat), na to, abyste vytvořili cover verzi popové písničky, která frčela někdy na začátku tohoto tisíciletí, to chce vážně koule. Ne nadarmo se neubráním smíchu, kdykoliv to slyším.

Originál: Britney Spears

Cover verze: Children Of Bodom

Korpiklaani - Ievan polkka (finská lidová, Loituma)
"Evinu polku", jak zní překlad názvu písničky, zná každý, byť ne vždy po názvu. Se skladbou přišla v devadesátých letech finská skupina Loituma (i když ne jako první - jde o finskou lidovou písničku, Loituma ji proslavila) a postupně se původní verze dočkala mnoha předělávek, až se jednou objevila i cover verze od folk metalové skupiny Korpiklaani. Můžete ji znát i v podání Hatsune Miku, ale pokud jde o text, tak ne je… Eh, dost omezený. Na verzi od Korpiklaani prostě nemá.

Originál (potažmo první známější předělávka finské lidové písničky): Loituma


Cover verze: Korpiklaani (video z Masters Of Rock 2014)

Leaves' Eyes - To France (Mike Oldfield)
Na cover verzi známé písničky To France nesmím zapomenout. Když norská symphonic metalová skupina Leaves' Eyes vydala album Meredead, na kterém se objevila i tato cover verze, okamžitě jsem si ji oblíbila a troufnu si říct, že v tu danou chvíli dokonce víc než ostatní písničky na albu (jiné skladby jsem si opravdu oblíbila až později).
Abych byla upřímná, na některé písničky má frontwoman kapely Liv Kristine dost jemný vysoký hlásek, ale sem se to přesně hodí. Vám se to možná nezdá, ale řekla bych, že v některých polohách zní velmi podobně jako Maggie Reilly, která písničku nazpívala původně.
Cover verzi této písničky nahrála i jiná metalová kapela (Blind Guardian), ale ta podle mě není tak dobrá jako verze od Leaves' Eyes.

Originál: Mike Oldfield

Cover verze: Leaves' Eyes

Metalová cover verze písničky Jožin z bažin (Ivan Mládek)
Letos jsem shodou náhod narazila na youtube na poměrně čerstvou metalovou cover verzi písničky Jožin z bažin od Ivana Mládka. Možná už teď nestačíte zírat, ale to, že jde o metalovou cover verzi, není samo o sobě ještě tak zajímavé jako to, že ji vytvořili dva Němci. Česky. Dost se to podle mě povedlo a ten německý přízvuk tomu navíc dává ty správné grády.
Protože mě to zaujalo, okamžitě jsem to sdílela na facebooku ve skupině, ve které je cca 18 000 lidí, video mělo velký úspěch a sledovanost ihned vzrostla, což mě potěšilo, protože si stále trvám na tom, že to si pozornost zaslouží. Nezůstalo evidentně jen u toho, protože postupně jsem to viděla víckrát a včera i na facebooku časopisu Čili Chilli, který má přes 100 000 fanoušků a odběratelů, což mě v tu chvíli vážně překvapilo. Ale jsem ráda, protože jak už jsem napsala: tu pozornost si jejich počin zaslouží.
Jinak cover verzí je pochopitelně víc (za zmínku stojí i jedna polská, která je ale podle mě víc punk než metal) a to dokonce napříč různmi žánry a pojetími, ale tato je prostě nejlepší.

Cover verze
(originál sem opět vkládat nebudu, protože jde o známkou písničku :-))

Russkaja - Wake Me Up (Avicii)
Minulý rok jsme byli opět ve Vizovicích na festivalu Masters Of Rock a areálem likérky, kde byla stage (vlastně dvě stage - jedna hlavní, jedna vedlejší), jsme procházeli zrovna ve chvíli, kdy hrála kapela Russkaja. Už jsem o nich slyšela a věděla, že jde o naprosté šílence, takže jsem ostatním navrhla sednout si na tribunu a poslechnout si je. V jednu chvíli začali hrát skladbu, kterou jsem už někde slyšela, tím jsem si byla naprosto jistá. Až doma jsem ale zjistila, že šlo o cover verzi písničky od Aviciiho, kterého skutečně neposlouchám, jenže je natolik slavný, že jako jiným podobným interpretům se mu člověk prostě nevyhne.
PS.: Toto je poprvé, ale ne naposled, co zveřejňuji cover verzi této písničku - ještě alespoň jedné se dočkáte i jindy. Ani o kapele Russkaja tu nečtete naposledy.

Originál: Avicii

Cover verze: Russkaja

Turisas - Rasputin (Boney M)
Už ani nevím, jak přesně dlouho už Turisas znám. Vím jen to, že úplně poprvé jsem na ně narazila, když byli v časopise Spark a já si říkala, že vypadají jako postavy z nějakého sci-fi typu Hvězdná brána nebo nějakého dystopického post-apokalyptického filmu.
Oblíbila jsem si je až tehdy, kdy jsem poprvé slyšela jejich písničku Stand Up And Fight, která mě hned zaujala a to i díky hlasu frontmana Mathiase Nygarda. Protože jsem zvědavý člověk, hned jsem si pouštěla další a další písničky, až jsem narazila na tu s názvem Rasputin. Že jde o cover verzi, nikde napsáno nebylo, ale muselo to být hned každému jasné i bez toho. Vždyť jde o tak slavnou skladbu!
Turisas mám ráda dodnes (i když už je neposlouchá denně jako dřív) a pokud se povede, tak je letos v srpnu uvidím na Made Of Metal v Hodoníně (Okresní město sousedního okresu a jen kousek od mého bydliště, juhů!).

Originál: Boney M

Cover verze: Turisas

Within Temptation - Summertime Sadness (Lana Del Rey)
Ti, kdo nizozemskou symphonic metalovou kapelu znají, vědí i to, že cover verzí mají na svém kontě už mnoho. Pro mě by bylo tedy těžké vybrat jen jednu, takže jsem jich vybrala víc a do každého článku vložím jednu. Pro tento jsem vybrala cover verzi písničky Summertime Sadness od Lany Del Rey, protože právě tuto mám od WT nejraději (a taky jsem měla příležitost slyšet ji na koncertě v Praze na vlastní uši, ale to je vedlejší - mou volbu to neovlivnilo).
Abych řekla pravdu, zdá se mi, že ty nižší polohy písničky dělají Sharon den Adel poněkud problémy, ale jinak tomu není co vytknout. Tempo (rychlejší než v originálu, ale zní to skvěle), instrumentace, to všechno prostě sedí.
Už se nemůžu dočkat, až je za pár dní zase uvidím a uslyším na Masters Of Rock!

Originál: Lana Del Rey

Cover verze: Within Temptation

Sečteno a podtrženo: Zdá se, že Fini a Němci závodí v tom, kdo udělá trhlejší cover verzi. Zatím ale zřejmě vedou Němci, protože udělat metalové předělávky písniček jako Jožin z bažin a Včelka Mája a je to navíc v původním jazyce, fakt jen tak někoho nenapadne.
Mimochodem, v jednom z dalších článků se dočkáte i nemetalových cover verzí - nemusíte mít strach, že bych na jiné žánry zanevřela, jen je problém najít předělávku, která opravdu za něco stojí a vyniká nad ostatní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marja Virtanen Marja Virtanen | Web | 30. června 2015 v 18:28 | Reagovat

Suprový článek a stejně jako ty, tak i já se nemůžu dočkat MoRu a možná i toho MoMu, pokud mi zbydou finance :D Každopádně co se Rasputina týče, tak cover je mnohem lepší, než originál - právě kvůli té dynamičnosti a "odsejpání" :) Ten originál se podle mě jen nudně vleče ... :P

2 Zdebra Zdebra | Web | 1. července 2015 v 6:38 | Reagovat

Taky se na WT těším. A v Praze od nich Summertime Sadness byla dobrá pařba.
Předělávky Abby moc nemusím, ale ta od Avantasie (nikdy si nemůžu zapamatovat celej název písničky) se mi líbí. Ještě se mi líbí tři.
Ta Včelka Mája je super!
Ten Jožin z bažin mě pobavil. :D

3 Elizabeth B. Elizabeth B. | Web | 1. července 2015 v 18:12 | Reagovat

Super článok a tiež parádne covery. Dopočúvala som všetky a sú lepšie ako originály. :D Okrem toho tento cover od WT mám veľmi rada a nie len tento cover. Veľmi sa mi od nich páči cover Radioactive a Paradise. :)

4 Sabča Sabča | Web | 12. srpna 2015 v 21:06 | Reagovat

omlouvám se za velmi dlouhodobou neaktivitu snad uz to bude lepsi

5 Akagai Akagai | 25. října 2015 v 1:49 | Reagovat

Ahoj, covery si určitě pustim a měl bych taky jeden do placu. Hodně známý, ale pěkně odsejpajici je It's a sin od Pet shop boys v podání Gamma ray.

6 Clarkpek Clarkpek | E-mail | Web | 11. září 2017 v 14:46 | Reagovat

urine drug test detection times  <a href=http://zaldiar.creatupropiaweb.com>comprar piso plaza zaldiaran vitoria</a>  buy real viagra online

7 Scottmot Scottmot | E-mail | Web | 23. října 2017 v 21:19 | Reagovat

buy adderall no prescription  <a href=http://sibutramina.esmiweb.es/>http://sibutramina.esmiweb.es/</a>  list of anti inflammatory drugs

8 Peterkes Peterkes | E-mail | Web | 29. října 2017 v 12:27 | Reagovat

do penis enhancement pills work  <a href=http://blogscat.com/a/reductil/>http://blogscat.com/a/reductil/</a>  the date rape drug

9 Carmenrof Carmenrof | E-mail | Web | 6. prosince 2017 v 19:29 | Reagovat

coupons for plan b pill  <a href=http://modafinil.oneminutesite.it/>modafinil.oneminutesite.it</a>  doctor who the snowmen episode

10 RobertGob RobertGob | E-mail | Web | 16. března 2018 v 17:36 | Reagovat

what do estrogen pills do  <a href=http://blogscat.com/a/tramadol/>blogscat.com/a/tramadol/</a>  appetite control energy pills

11 RobertGob RobertGob | E-mail | Web | 17. března 2018 v 19:26 | Reagovat

what is a geriatric doctor  <a href=http://modafinil.forums-free.com>modafinil.forums-free.com</a>  what does hipaa stand for in healthcare

12 RobertGob RobertGob | E-mail | Web | 18. března 2018 v 14:30 | Reagovat

united healthcare medicare supplement plan f  <a href=http://modafinil.forums-free.com>modafinil.forums-free.com</a>  tablets for kids 2012

13 RobertGob RobertGob | E-mail | Web | 19. března 2018 v 9:55 | Reagovat

houston academy of medicine  <a href=http://blogscat.com/a/tramadol/>blogscat.com/a/tramadol/</a>  heartworm medicine for dogs

14 RobertGob RobertGob | E-mail | Web | 20. března 2018 v 12:17 | Reagovat

buy viagra online with prescription  <a href=http://tramadol.forumcrea.com>tramadol.forumcrea.com</a>  rug doctor mighty pro

15 RobertGob RobertGob | E-mail | Web | 27. března 2018 v 4:57 | Reagovat

intel tablet laptop hybrid  <a href=https://saxenda.1minutesite.co.uk>saxenda.1minutesite.co.uk</a>  medicine for worms in dogs

16 Elliottmot Elliottmot | E-mail | Web | 28. dubna 2018 v 11:20 | Reagovat

health benefits of earl grey tea  http://adipex.uniterre.com/  download free apps for android tablet

17 Stephenonete Stephenonete | E-mail | 8. září 2018 v 7:47 | Reagovat

take care health systems  https://coursecraft.net/courses/z9V5f  ray ban prescription lenses

18 Stephenonete Stephenonete | E-mail | 8. září 2018 v 20:56 | Reagovat

jackson hinds comprehensive health center  http://saxenda.zimbile.com/  doctor of health administration

19 Stephenonete Stephenonete | E-mail | 9. září 2018 v 12:51 | Reagovat

sport and health arlington  https://coursecraft.net/courses/z9V5f  most natural birth control pill

20 Stephenonete Stephenonete | E-mail | 10. září 2018 v 7:00 | Reagovat

how to stop a runny nose without medicine  http://blogscat.com/a/lorazepam  ncsu student health center

21 ShaylaZyydv ShaylaZyydv | E-mail | 11. října 2018 v 15:27 | Reagovat

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 8400 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama